Uniwersytet Warszawski uplasował się na szóstym miejscu w nowym rankingu Times Higher Education – New Europe. Zestawienie przedstawia uczelnie z 13 państw Unii Europejskiej, które jako ostatnie weszły do Wspólnoty. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się estoński Uniwersytet w Tartu.

Times Higher Education (THE) opublikował zestawienie 53 uczelni z państw, które weszły do UE po 2004 roku. W rankingu znalazły się więc szkoły wyższe z Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji. Z Polski w rankingu znalazło się 12 uczelni.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął estoński Uniwersytet w Tartu. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się uczelnie z Cypru – Politechnika Cypryjska i Uniwersytet Cypryjski. Na czwartym miejscu był Uniwersytet Karola w Pradze, a na piątym uczelnia medyczna – Uniwersytet Semmelweisa w Budapeszcie.

Spośród 12 polskich instytucji najwyższą, szóstą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski. "Ranking potwierdza silną pozycję Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Karola w Pradze. Deklaracja stworzenia Europejskiego Sojuszu Uniwersytetów (European University Alliance) podpisana przez cztery europejskie uczelnie badawcze – UW, Sorbonne Université, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola w Pradze – była bardzo dobrą decyzją" – mówi dr hab. Maciej Duszczyk, prorektor UW ds. naukowych.

Na miejscu 13. znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na 16. Politechnika Warszawska. 22. pozycję zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 26. Uniwersytet Wrocławski. Miejsca w czwartej dziesiątce zajęły: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zestawieniu znalazły się ponadto: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka.

Ranking Times Higher Education to jeden z najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych - obok Rankingu QS, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. Autorzy nowego podrankingu przyjęli tę samą metodologię, którą stosuje się w rankingu światowym. Wzięto pod uwagę wskaźniki zgrupowane w pięciu obszarach – kształcenie, badania, cytowalność, umiędzynarodowienie i transfer technologii.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce