Cztery nowe kierunki studiów stacjonarnych zaoferuje w nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet Gdański. Znajdą się wśród nich m.in. genetyka i biologia eksperymentalna oraz ochrona zasobów przyrodniczych. W nowej ofercie są też dwa kierunki z wykładowym językiem angielskim.

O nowościach, które wprowadzi uczelnia w roku akademickim 2018/2019, poinformowała rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego (UG) Beata Czechowska-Derkacz. Jak wyjaśniła, nowa oferta UG to studia "innowacyjne, uwzględniające współczesne cywilizacyjne wyzwania". Rzecznik dodała, że nowe kierunki powstały "we współpracy z ekspertami i przyszłymi pracodawcami", u których studenci odbywać będą studenckie praktyki.

Aż dwa nowe kierunki wprowadzi w nadchodzącym roku akademickim Wydział Biologii UG. Będą to genetyka i biologia eksperymentalna oraz ochrona zasobów przyrodniczych. Pierwszy z tych kierunków ma łączyć wiedzę z zakresu genetyki, inżynierii genetycznej, biologii molekularnej, biochemii, biologii komórki, a także mikrobiologii medycznej i przemysłowej. Poza wiedzą teoretyczną, studenci mają też poznawać nowoczesne metody i narzędzia badawcze stosowane w tych dziedzinach.

W zamyśle uczelni studia te mają dać ich absolwentom wiedzę pozwalającą na rozwiązywanie problemów dotyczących m.in. chorób cywilizacyjnych, chorób zakaźnych i pozyskiwania nowych leków. Adepci tego kierunku mają być też przygotowani do prac badawczych związanych z biotechnologią roślin, w tym zadań dotyczących z jednej strony ochrony przyrody, a z drugiej - modyfikowaniem żywych organizmów tak, by jak najlepiej służyły one gospodarce i ludziom. W programie studiów zawarto też podstawy prawa i zarządzania firmą oraz kurs języka obcego, który ma pomóc w poznaniu specjalistycznej terminologii niezbędnej do wykonywania zawodu.

Także drugi nowy kierunek, który przygotował Wydział Biologii - ochrona zasobów przyrodniczych - ma w swoim programie, poza wiedzą fachową, blok zajęć prawnych i ekonomicznych związanych z ochroną przyrody. Studenci poznają też m.in. podstawy florystyki i faunistyki. Absolwenci mają być przygotowani do pracy w firmach, instytucjach i organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i przyrody, w tym Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lasach państwowych czy parkach krajobrazowych i narodowych.

Kolejne dwa nowe kierunki, które pojawią się w ofercie UG, to studia z wykładowym językiem angielskim. Pierwsze z nich - Cultural Communication - prowadzone będą na Wydziale Filologicznym i mają przygotowywać do pracy związanej z komunikacją w kulturze w anglojęzycznym środowisku. Studia dedykowane będą osobom chcącym podjąć pracę w artystycznych i kulturalnych instytucjach czy organizacjach.

Druga oferta studiów anglojęzycznych to kierunek Intercultural and Business Relations in Europe, który prowadzony będzie wspólnie przez trzy Wydziały: Nauk Społecznych, Ekonomiczny i Filologiczny. Te studia mają przygotowywać do pracy w małych i dużych firmach, w których kadra składa się z osób o różnej kulturze i języku. Studenci mają też nauczyć się zasad zakładania i prowadzenia firm.

Po wprowadzeniu nowości, oferta Uniwersytetu Gdańskiego na nadchodzący rok akademicki będzie składać się w sumie z 78 kierunków studiów, w ramach których - na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych - funkcjonować będą 223 specjalności. Uczelnia proponuje też studia doktoranckie i podyplomowe. Rekrutacja na UG ruszy 20 czerwca.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka