Przedstawiciele konferencji rektorów uczelni z Polski, Niemiec i Francji zaapelowali do KE, rządów krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego o zwiększenie inwestycji w edukację, badania i innowacje.
Przedstawiciele uczelni zwracają w nim uwagę, że jesteśmy teraz w istotnym momencie - w którym można jeszcze zmodyfikować ambicje i polityczne priorytety UE na najbliższe lata.
"UE powinna podwoić swój budżet na naukę i innowacje z 80 do 160 mld euro. A budżet programu Erasmus+ - inicjatywy, która umożliwiła ponad 9 mln osób doświadczyć życia w innym kraju UE - powinien być nawet potrojony do 44,1 mld euro" - napisali rektorzy w stanowisku.
Przewodniczący HRK Horst Hippler podsumował, że dotąd UE przeznacza na edukację, badania i rozwój tylko 9 proc. swojego budżetu. A cieszące się świetną reputacją programy takie jak Erasmus+ czy Horyzont 2020 mają stosunkowo niewielkie budżety.
Rektorzy z CPU, HRK i KRASP w swoim liście przekonują Komisję Europejską, rządy krajów członkowskich i Parlament Europejski, by skorzystały z szansy, aby "przygotować Europę na przyszłość", stawiając na inwestycje w edukację, badania naukowe i innowacje.
Przewodniczący KRASP prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej skomentował: "Bardzo ważne jest, aby uczelnie otrzymywały środki unijne, dzięki którym będą w stanie pomagać w rozwiązywaniu globalnych wyzwań". Wymienił, że pieniądze te są potrzebne, aby uczelnie mogły realizować badania w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, zdrowie, środowisko, energia lub zmiany klimatu oraz kwestie związane z demokracją i bezpieczeństwem społeczeństwa.
Natomiast cytowany w komunikacie przewodniczący francuskiej konferencji CPU Gilles Roussel zwrócił uwagę, że Europa znajduje się na rozdrożu i musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Według niego tylko edukacja, badania i innowacje są w stanie dostarczyć dalekosiężnych odpowiedzi na pytania, które w związku z tymi wyzwaniami się pojawiają.
Horyzont 2020 to największy w historii unijny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi ponad 77 mld euro. Chodzi w nim o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Następca Horyzontu 2020, dziewiąty już program ramowy, miałby obowiązywać od roku 2021.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce