Szkoły wyższe zainaugurowały nowy rok akademicki 2018/2019. Podczas obchodów rektorzy poinformowali między innymi o planach na najbliższe dwanaście miesięcy. Mówili również o znaczących zmianach w kontekście Konstytucji dla Nauki.
Nowy rok akademicki 2018/2019 został uroczyście zainaugurowany w Warszawie wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W uroczystości udział wzięli rektorzy oraz środowisko akademickie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rządu: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, minister finansów Teresa Czerwińska, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Do Warszawy przyjechali rektorzy blisko 150 polskich uczelni. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Krzyża, której oprawę muzyczną przygotował chór akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. W uroczystym przemarszu Krakowskim Przedmieściem udział wzięło ponad 500 przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego. Podczas głównej uroczystości w Teatrze Polskim premier Mateusz Morawiecki podkreśli znaczenie nowej. - W nowy rok akademicki wkraczamy z Konstytucją dla Nauki, która, wierzę głęboko, będzie milowym krokiem w kierunku budowy siły polskiej nauki, polskich uczelni - powiedział premier Morawiecki.
Prof. Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Warszawskiej, podkreślił znaczenie środowiska uniwersyteckiego w historii Polski. - To spotkanie to hołd dla tych wszystkich, którzy ponieśli największą daninę ‒ daninę życia i zdrowia. Były i takie czasy. Co wtedy robiło środowisko akademickie? Kształciło inżynierów, lekarzy, naukowców, często ryzykując własnym. Nasze środowisko czuje się współtwórcą Konstytucji dla Nauki. Czujemy tę odpowiedzialność. Chcemy ją wdrożyć roztropnie i z rozwagą. Jesteśmy do tego właściwie przygotowani ‒ zaznaczył profesor.
Początek roku akademickiego obchodziły szkoły wyższe w całym kraju. Dwie największe uczelnie w Podlaskiem: Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka zainaugurowały wspólnie rok akademicki. - Wspólnym spotkaniem chcemy podkreślić jedność środowiska akademickiego - powiedział rektor Politechniki Białostockiej, Lech Dzienis. Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Robert Ciborowski, być może ta uroczystość stanie się inspiracją, aby w przyszłości także inne uczelnie dołączyły do wspólnej inauguracji. Wicepremier Gowin, który wygłosił wykład inauguracyjny powiedział, że Konstytucją dla Nauki to wynik szeroko prowadzonych konsultacji ze środowiskiem akademickim i że część z nich została uwzględniona. Oznajmił, że najbliższe dwanaście miesięcy wiązać się będzie z pracą m.in. nad nowymi statutami uczelni i regulaminami studiów.
Wraz z rozpoczęciem roku Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił dwa nowe centra symulacji medycznej przy - przy Wydziale Lekarskim w Zabrzu i przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, inaugurując nowy rok akademicki, rozpoczęła obchody 100-lecia uczelni. Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka wyraził przekonanie, że uczelnia jest gotowa do wdrażania nowej ustawy. - Planowane zmiany są z pewnością dla środowiska akademickiego nowością i pewną niewiadomą, ale wiele proponowanych rozwiązań - większa autonomia, doskonalenie procesu kształcenia, zmiany w ewaluacji jednostek, zwiększone nakłady na naukę i nowe reguły wydawania środków finansowych, nowe ścieżki kariery akademickiej - powinny doprowadzić do szybkiego rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce – ocenił rektor.
Podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Lubelskiej wiceminister nauki i szkodnictwa wyższego Piotr Mueller wygłosił wykład inauguracyjny pt. „System polskiego szkolnictwa wyższego i nauki na tle rozwiązań europejskich”. Przywoływał w nim różne modele organizacji uczelni funkcjonujące w systemach szkolnictwa wyższego w krajach zachodnich, które były wzorem dla rozwiązań przyjętych w reformie polskiego systemu szkolnictwa.
Wiceminister uczestniczył także w uroczystościach na Politechnice Warszawskiej. W swoim wystąpieniu poinformował również, że Politechnika Warszawska otrzyma w przyszłym roku 50 mln złotych na cele inwestycyjne, budowę nowych laboratoriów i doposażenie w zakresie aparatury badawczej. Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wziął udział w uroczystej inauguracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Przekazał władzom UMK symboliczny czek - toruńska uczelnia dostała w obligacjach 38,8 mln zł.
Podczas rozpoczęcia nowego roku akademickiego na Politechnice Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk w swoim wystąpieniu ocenił, że będzie to przełomowy rok dla wszystkich uczelni ze względu na prawo o szkolnictwie wyższym. - Główny cel nowej ustawy – stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju polskiej nauki, a także kształcenie kadry przemysłu przyszłości – przyświeca nam od dawna - wskazał i dodał, że jego uczelnia stawia m.in. na kształcenie dualne i doktoraty wdrożeniowe, współpracuje w Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys wymienił te elementy ustawy, w których widzi szansę na pozytywne zmiany: współdziałanie wewnątrz uniwersytetu, nową organizację kształcenia doktorantów, powiązanie uprawnień uczelni z jakością oferowanego przez nie wykształcenia i prowadzonych badań, dodatkowe środki finansowe dla najlepszych szkół, możliwość federalizacji uniwersytetów.
Blisko 30 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim. Rektor uczelni, prof. Adam Jezierski poinformował, że może ona starać się o status uniwersytetu badawczego. Na Politechnice Wrocławskiej rektor prof. Cezary Madryas, przekazał, że jednym z priorytetów uczelni będzie dążenie do uzyskania statusu uczelni badawczej i elitarnej oraz dalsze jej umiędzynarodowienie. Z kolei rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski oznajmił: Chcemy utworzyć struktury, które koordynowałyby działalność badawczą. Trzy lub cztery struktury odpowiadające trzem dziedzinom nauki. Na Uniwersytecie Łódzkim reprezentowane są trzy dziedziny - nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.
Dla Uniwersytetu Śląskiego to już 51 inauguracja. Naukę na tej uczelni rozpoczyna w tym roku ponad 22 tys. studentów, w tym ponad 8 tys. na pierwszym roku. Natomiast ponad 15,5 tys. nowych studentów rozpoczęło 655. rok akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według rektora uczelni, prof. Wojciecha Nowaka, ustawa może wspomóc funkcjonowanie i rozwój szkół wyższych, np. w takich aspektach, jak nowy statut, powstanie szkół doktorskich, finansowanie poprzez subwencje czy powołanie rady uczelni o funkcjach doradczo-finansowych. Wyraził jednak zaniepokojenie m.in. wielkością środków finansowych przeznaczonych na naukę i szkolnictwo wyższe.
Quod bonum felix, faustum fortunatumque sit, czyli oby nowy rok był szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny!
Źródło: www.gov.pl, PAP - Nauka w Polsce