11 uczelni uczestniczących w programie "Study in Poland" weźmie udział w serii prestiżowych targów edukacyjnych „BOLASHAK International Education Fairs 2018/2019”. Odbędą się one kolejno w Astanie (10-11 listopada), Atyrau (12-13 listopada) i Szymkencie (14-16 listopada).
Organizatorem targów jest Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”, realizujące między innymi program stypendialny "Balashak", zainicjowany przez prezydenta Nursałtana Nazarbajewa w 1993 roku. Oznacza to wysoki poziom organizacji wydarzenia, wsparcie i patronaty ze strony władz, a także szeroką jego promocję wśród młodzieży.
Przypomnijmy, że w kwietniu br. zostało podpisane w Warszawie porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” i kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych „Bolashak”. Podpis pod treścią dokumentu złożyli Waldemar Siwiński, prezes Fundacji oraz Zulfija Torebekova, wiceprezes „Bolashak”. Umowa została zawarta w obecności Piotra Müllera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Aryna Orsarieva, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu. Obecni byli szefowie organizacji rektorów obu krajów: prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP i prof. Yerlan Sydykov, przewodniczący Rady Rektorów Kazachstanu (RRK), a także rektorzy uczelni obu krajów. Więcej informacji
Program listopadowych targów w Kazachstanie przygotowany został przez organizatorów ze starannością, chcą oni bowiem rozwinąć różne wątki, związane z tematem umiędzynarodowienia. Dlatego w programie targów w Astanie znalazły się m.in. ceremonia otwarcia z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Republiki Kazachstan, międzynarodowy "okrągły stół" z przedstawicielami władz edukacyjnych i rektorami uczelni kazachskich, podpisanie Deklaracji o współpracy pomiędzy zainteresowanymi uczelniami z Kazachstanu i partnerami zagranicznymi. Będzie także tradycyjny Networking Dinner w stylu kazachskim, podczas którego uczestnicy targów będą mogli omówić kwestie współpracy w mniej formalnych okolicznościach. Drugiego dnia odbędą się spotkania B2B oraz spotkania z młodzieżą.
Co ważne, nie tylko Astana będzie gościć oficjalne delegacje - w Atyrau i Szymkencie także przewidziane są spotkania z przedstawicielami uczelni lokalnych, spotkania B2B, znajdzie się także miejsce dla szerokiej oferty szkoleń dla młodzieży.
Dla polskich uczelni wyjazd ten to znakomita okazja, aby umocnić swoją obecność na rynku kazachskim, który jest jednym z priorytetowych kierunków zagranicznej aktywności „Study in Poland” – liczba studentów z tego kraju wzrasta. W roku 2017/18 studiowało w Polsce, na pełnych programach kształcenia, 783 Kazachów (w porównaniu z 674 w poprzednim roku akademickim).
Program "Study in Poland" uczestniczył wielokrotnie w targach edukacyjnych w Almaty i w Astanie. W tym roku poszerzamy geografię wyjazdów targowych o Atyrau – stolicę obwodu zachodnio-kazachskiego oraz Szymkent – duże, prawie 700-tysięczne miasto, które jako trzecie w Kazachstanie (po stołecznej Astanie i po Ałmaty, byłej stolicy kraju, otrzymało w tym roku status niezależnego okręgu administracyjnego.
Więcej informacji:
Julia Łysik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., (22) 628 58 62 w. 15