Na początku 2013 roku DAAD (niemiecka agencja wymiany akademickiej) przyjęła „Strategię Umiędzynarodowienia 2020”, która zakładała że do końca tego okresu na niemieckich uczelniach liczba zagranicznych studentów osiągnie 350 tysięcy. Tymczasem w wyniku wzrostu liczby zagranicznych w stosunku do ubiegłego roku o 5,5%, udało się cel ten osiągnąć już w roku akademickim 2016/2017.
Ten znakomity wynik w dziedzinie internacjonalizacji przypisywany jest głównie dwóm czynnikom:
- Niemieckie uczelnie cieszą się na świecie doskonałą reputacją nie tylko ze względu na wysoki poziom nauczania; są one magnesem zarówno dla ambitnych studentów jak i młodych naukowców (doktorantów) również dzięki badaniom naukowym i rozwiniętej w tym wymiarze współpracy z przemysłem.
- Drugim ważnym elementem zachęcającym cudzoziemców do studiowania w Niemczech jest stale rosnąca liczba programów oferowanych w języku angielskim.
Wydaje się, że w wyniku Brexitu i wprowadzanych w Wielkiej Brytanii coraz wyższych kosztów studiów, Niemcy, które oferują bezpłatne studia i liczne stypendia, umocnią swoją pozycję na globalnej mapie umiędzynarodowienia.