Uczelnię powołano w 1948 roku jako Akademię Lekarską z jednym wydziałem lekarskim oraz oddziałem stomatologicznym z siedzibą w Rokitnicy Bytomskiej, rok później przemianowano ją na Śląską Akademię Lekarską, następnie na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Nadanie Śląskiej Akademii Medycznej rangi uniwersytetu medycznego niewątpliwie można uznać za istotne wydarzenie w jej rozwoju. Oferta edukacyjna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach obejmuje jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego i drugiego stopnia w trybach stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Na pięciu wydziałach kształceni są: lekarze medycyny, lekarze dentyści, farmaceuci, analitycy medyczni, biotechnolodzy, a także specjaliści z zakresu neurobiologii, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii, zdrowia publicznego, zarządzania ryzykiem zdrowotnym, dietetyki, elektroradiologii i coachingu medycznego.

Od ponad 20 lat uczelnia posiada również akredytację na prowadzenie lekarskich studiów anglojęzycznych,  a od roku akademickiego 2014/2015 prowadzi studia w języku angielskim na kierunku lekarsko-dentystycznym. Oferuje również edukację na studiach doktoranckich i podyplomowych oraz posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk farmaceutycznych.

Grono nauczycieli akademickich liczy 1290 nauczycieli akademickich, w tym 362 pracowników samodzielnych. Dyplomy uczelni uzyskało dotychczas około 40 tys. absolwentów. Na wszystkich wydziałach studiuje około 10  tys. osób.

Baza naukowo-dydaktyczna i kliniczna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego złożona jest z ponad 260 jednostek organizacyjnych (katedry, zakłady, kliniki, oddziały kliniczne, kolegia i studia), zlokalizowanych głównie w miastach stanowiących siedziby wydziałów, tj. w Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Uczelnia posiada pięć samodzielnych publicznych szpitali klinicznych – jeden w Zabrzu oraz cztery w Katowicach. Katedry kliniczne funkcjonują także na bazie dziesięciu innych zakładów opieki zdrowotnej w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Sosnowcu, Tychach, Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej.

Uczelnia pozostaje liczącym się ośrodkiem dydaktycznym, naukowym i klinicznym, spełniającym szerokie zadania w zakresie przygotowywania na potrzeby ochrony zdrowia kadr medycznych posiadających najlepsze kwalifikacje. Kliniki i oddziały kliniczne, świadcząc usługi medyczne o najwyższym stopniu referencyjności, zajmują znaczące miejsce na krajowym rynku usług medycznych. Wiele z nich wymienianych jest na pierwszych miejscach krajowych rankingów jako najlepsze ośrodki w takich m.in. dziedzinach, jak kardiologia, kardiochirurgia, hematologia, chirurgia wysokospecjalistyczna, neurochirurgia, okulistyka, położnictwo i ginekologia, pediatria, nefrologia, gastroenterologia. Działalność dydaktyczna, naukowa, lecznicza i organizacyjna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie wpisuje się w misję podjętą przed 70 laty.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jako jedyna medyczna uczelnia z Polski i jedyna z województwa śląskiego, został uwzględniony w tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities (ARWU)- znanym jako Lista Szanghajska. Niedawno uczelnia otrzymała również prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową. W ocenie Komisji Europejskiej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach spełnił wymagania stawiane instytucjom w zakresie wdrażania zasad Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny

www.sum.edu.pl