Delegacja kierownictwa polskich szkól wyższych, w składzie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Białostocka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odwiedziła Mińsk na zaproszenie Białoruskiego Państwowego Instytutu Technologicznego, a także Ambasady RP na Białorusi.
W dniach 5-7 czerwca 2019 delegacja wzięła udział w obradach Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2019”, a także w posiedzeniach Polsko-Białoruskiego Konsorcjum Szkół Wyższych. Koordynacją spotkań, a także kontynuacją polsko-białoruskiej współpracy akademickiej, na prośbę Ambasady RP w Mińsku, zajęła się Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
Jednocześnie, wykorzystując swoją obecność na Białorusi, przedstawiciele Fundacji wzięli udział w spotkaniach ze studentkami uczelni technicznych w Mińsku - w ramach przygotowania wizyty delegacji 100 studentek z Białorusi na „Perspektywy Women in Tech Summit” 13-14 listopada br. w Warszawie. Uczestniczyli także w wydarzeniu "EU - Belarus: Opportunities for Youth", czyli w zorganizowanym przez Delegaturę UE w Mińsku spotkaniu z młodzieżą białoruską.
W ramach akademickiej części wizyty, najważniejszym wydarzeniem trzydniowej konferencji było Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2019” – doroczna wiodąca debata o stanie polsko-białoruskich relacji gospodarczych. Udział w niej wzięło ponad 400 uczestników z obu krajów, reprezentantów administracji państwowej, instytucji biznesowych oraz samorządowych, w tym ponad 140 uczestników z Polski. Forum odbywało się w Bibliotece Narodowej w Mińsku – jednym z najnowocześniejszych budynków w stolicy Białorusi (strona wydarzenia).
Część wyjazdu, dedykowana polsko-białoruskiej współpracy akademickiej, odbywała się w Białoruskim Państwowym Instytucie Technologicznym, a także w jego wydziale pozamiejscowym. Spotkania dotyczyły wymiany doświadczeń oraz nawiązania długoterminowych kontaktów pomiędzy władzami uczelni obu krajów. Uczelnie wspólnie postanowiły kontynuować współpracę i poszerzać jej zakres o elementy akademickie, a także biznesowe. Kolejne posiedzenie Konsorcjum odbędzie się na Politechnice Opolskiej (termin spotkania nie jest jeszcze znany).
Bardzo cieszy nas sam fakt zaproszenia szerszego grona przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego na Białoruś. Mamy nadzieję, że jest to dobry zwiastun ocieplenia relacji na poziomie instytucjonalnym.
W części studyjnej, skupiającej się na komunikacji z młodzieżą, odbyły się spotkania ze studentkami Białoruskiego Państwowego Instytutu Technologicznego (BSTU) oraz Białoruskiego Uniwersytetu Technicznego (BNTU). Grupy najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych i inżynierskich z tych uczelni wezmą udział w tegorocznej edycji „Perspektywy Women in Tech Summit”, największej konferencji dla kobiet w nowych technologiach w Europie.
Natomiast 9 czerwca uczestniczyliśmy także w "EU - Belarus: Opportunities for Youth". W ramach programu „Study in Poland” w znakomitym towarzystwie partnerów europejskich, takich jak DAAD, Erasmus +, prezentowaliśmy możliwości studiowania w Polsce. Nasze materiały z ofertą studiów uczelni „Study in Poland" cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród białoruskiej młodzieży. Oprócz tego zapraszaliśmy młodzież z dziedziny nowych technologii do uczestnictwa w „Perspektywy Women in Tech Summit”.
Wydarzenia te pokazują, jak ważne jest budowanie relacji polsko-białoruskich na każdym szczeblu - od rozmów z młodzieżą, poprzez budowę mocnych więzi akademickich na uczelniach Białorusi, aż po wzmacnianie relacji gospodarczych obu naszych krajów.