27 czerwca 2019 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Ministerstwa Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej. Gości przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Chińskiej delegacji przewodniczył Wu Daohuai - naczelny komisarz ds. nadzoru w Ministerstwie Edukacji. Towarzyszyli mu wysokiej rangi pracownicy różnych działów Ministerstwa, a także przedstawicielka ambasady Chin w Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz rektora, ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w spotkaniu z delegacją wzięli udział również dr hab. Ewa Trojnar, reprezentująca pełnomocnika rektora ds. internacjonalizacji, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie dr Bogdan Zemanek, pełnomocnik rektora ds. wprowadzenia systemu antyplagiatowego na UJ dr Agnieszka Kowalska, kierownik Działu Obsługi Studentów Zagranicznych Michał Bereziński oraz dr Katarzyna Sarek z Instytutu Orientalistyki UJ. Pokrótce zaprezentowali oni działalność swoją i swoich jednostek uczelnianych w kontekście współpracy ze stroną chińską.
Komisarz Wu Daohuai podziękował przedstawicielom UJ za ich wysiłki na rzecz partnerstwa z jego krajem i wyraził nadzieję, że współpraca ta będzie nadal pomyślnie się rozwijać. Po spotkaniu w Collegium Novum delegacja chińska udał się do siedziby Instytutu Konfucjusza UJ, gdzie spotkała się z pracownikami tej jednostki.
Współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego z Chinami rozwija się od wczesnych lat 90. XX wieku. W 1992 roku rozpoczęło się nauczanie języka chińskiego w ramach Jagiellońskiego Centrum Językowego. Pierwsze wymiany studentów w ramach umowy międzypaństwowej Polska-Chiny trwają od 1993 roku.
W ramach struktur UJ zagadnieniami związanymi z Chinami zajmują się m.in. Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Instytut Orientalistyki oraz powołany do życia w 2006 roku Instytut Konfucjusza UJ - najstarszy Instytut Konfucjusza w Polsce i jedyny w kraju wyróżniony tytułem Instytutu Konfucjusza Roku (w grudniu 2016 roku) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza.
Współpraca bilateralna UJ z uczelniami chińskimi rozpoczęła się w 2005 roku, zaś jej szczególna intensyfikacja nastąpiła w ciągu ostatnich lat. Aż 11 z 36 porozumień zostało podpisanych od początku 2018 roku do chwili obecnej. Najściślejsza współpraca prowadzona jest z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (od 2006 r.) oraz Uniwersytetem Minzu (od 2009 roku). W ciągu ostatnich trzech lat z bilateralnej wymiany studenckiej i pracowniczej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami chińskimi skorzystało kilkadziesiąt osób.
Źródło: www.uj.edu.pl