Kazachstan to dla polskich uczelni kierunek bardzo obiecujący i powinien stać się priorytetowym. Dlatego z satysfakcją informujemy, że w dniach 16-18 kwietnia złoży wizytę w Warszawie prestiżowa delegacja rektorów kazachskich uczelni, największa w historii polsko-kazachstańskiej współpracy akademickiej, łącznie 23 osoby, na czele z Arynem Orsarievem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu oraz prof. Yerlanem Sydykovem, przewodniczącym Rady Rektorów Kazachstanu (RRK), rektorem Uniwersytetu im. Gumilowa.
Pierwszego dnia pobytu rektorzy kazachscy wezmą udział w Międzynarodowym Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego Perspektywy 2018. Dzień później odbędą rozmowy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nakreślą kierunki dalszej współpracy podczas spotkania z Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zaplanowano podpisanie strategicznej umowy o współpracy KRASP-RRK oraz szeregu umów międzyuczelnianych.
W Polsce studiuje aktualnie 783 studentów z Kazachstanu (dla porównania: w roku akademickim 2011/12 było ich 381 czyli o połowę mniej). Wiele polskich uczelni posiada bilateralne umowy o współpracy z uczelniami kazachskimi, które mogą być realizowane w szerszym zakresie. Podniesienie tej współpracy na strategiczny poziom kontaktów KRASP-RRK ma na celu zintensyfikowanie wspólnych działań i podniesienie ich jakości, m.in. poprzez uzgodnienie głównych obszarów zainteresowania uczelni obu krajów.
Ponieważ wiele polskich uczelni jest zainteresowanych nawiązaniem lub rozwojem kontaktów naukowych i akademickich z Kazachstanem, uprzejmie informujemy, że spotkania z kazachskimi rektorami są możliwe podczas Międzynarodowego Forum Kształcenia Inżynierskiego Perspektywy 2018, które odbędzie się 17 kwietnia w hotelu "Hilton" w Warszawie - obowiązuje rejestracja poprzez stronę: www.perspektywy.org/forum2018
Natomiast podpisywanie umów międzyuczelnianych zaplanowane zostało na 18 kwietnia, na zakończenie spotkania Prezydiów KRASP i RRK na Politechnice Warszawskiej - prof. Marek Tukiendorf, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP uprzejmie prosi o wcześniejsze zgłoszenie mu takich planów.
Przyjazd delegacji rektorów Kazachstanu jest rezultatem wcześniejszej wizyty roboczej w Astanie prof. Jana Szmidta, przewodniczącego KRASP, rektora Politechniki Warszawskiej, któremu towarzyszył prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", prowadzącej wspólnie z KRASP program "Study in Poland" (na zdjęciu).
Wizyta w tak prestiżowym składzie jest również efektem starań Pana Margułana Baimuchana, ambasadora Kazachstanu w Polsce, który uznał poszerzenie bilateralnych kontaktów akademickich za jedno ze swoich głównych zadań podczas pełnienia misji dyplomatycznej w Polsce.
Dodatkowe informacje: Wioleta Kupiec, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatek: Skład delegacji kazachskiej