44 studentów filologii polskiej oraz lektoratów języka polskiego z 15 krajów bierze udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców na Uniwersytecie w Białymstoku. Oprócz kursów języka polskiego, dla uczestników zaplanowano też zwiedzanie regionu.
Letnia szkoła na wydziale filologicznym na białostockiej uczelni organizowana jest po raz czwarty, przygotowuje ją działająca przy UwB szkoła języka polskiego Pollando. Kilkudziesięciu studentów może wziąć w nich udział dzięki dotacji z resortu nauki.
Do Białegostoku przyjechało 44 studentów z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Egiptu, Gruzji, Indii, Kazachstanu, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowacji, Turcji i Ukrainy. To studenci lektoratów i polonistyk zagranicznych ośrodków akademickich.
Jak mówił podczas inauguracji letniej szkoły rektor UwB prof. Robert Ciborowski, zainteresowanie uczestnictwem w letniej szkole pokazuje, że takie inicjatywy są potrzebne. Dodał, że uniwersytet właśnie jest tym miejscem, gdzie doskonale można nauczyć się języka. "Zachęcam do aktywnego i dynamicznego uczestnictwa" - mówił do zebranych.
Natomiast zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił do uczestników, że mogą liczyć na gościnność białostoczan. To też okazja dla białostoczan - jak dodał - aby poznać różnorodne kultury.
Jednym ze słuchaczy został Ahmed Bakr, który języka polskiego uczy się od dwóch lat na uniwersytecie w Kairze. Mówił dziennikarzom, że gramatyka języka polskiego jest tak samo trudna jak arabskiego. Ahmed chciałby pracować w ambasadzie polskiej w Kairze.
W zajęciach uczestniczyć też będzie Shaheen Khan z Indii. Shaheen studiuje na uniwersytecie w Delhi filologię angielską, ale ma lektorat z języka polskiego. Mówiła dziennikarzom, że w Delhi otwiera się coraz więcej międzynarodowych firm, które wymagają od pracowników znajomości języka polskiego.
Zajęcia w letniej szkole prowadzić będą pracownicy białostockiego uniwersytetu. Słuchacze letniej szkoły nie tylko podniosą swoje kompetencje językowe, ale też zapoznają się z polską kulturą. Dzięki współpracy uczelni z różnymi instytucjami i firmami, udało się zorganizować słuchaczom program po zajęciach, wezmą oni udział m.in. w warsztatach dziennikarskich i tanecznych z polskich tańców. Zwiedzą też Białystok, Supraśl i Białowieżę.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce