Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Przeznaczono więcej środków na badania i innowacje, niż oczekiwano.

Ostateczna umowa obejmuje kwotę 12,9 miliarda euro na program „Horyzont Europa” bez cięć w żadnej części programu badawczego. Jednakże budżet na badania nad syntezą jądrową, finansowane w ramach programu badań naukowych i innowacji Euratom, uległ zmniejszeniu o 120 mln euro. Parlamentowi udało się zapewnić dodatek w wysokości 85 mln euro na badania podstawowe oraz badania w zakresie zdrowia i klimatu.

Porozumienie budżetowe na rok 2024 zapewnia programowi „Horyzont Europa” większą siłę oddziaływania niż tegoroczne 12,4 miliarda euro, ale nadal nie spełnia żądań Parlamentu. Posłowie do Parlamentu Europejskiego lobbowali za dodatkowymi 140 milionami euro oprócz propozycji Komisji dotyczącej badań podstawowych, zdrowotnych i klimatycznych. Dostali ponad połowę kwoty.

Dodatkowe kwoty to m.in. 25 mln euro na projekty w dziedzinie zdrowia, 21 mln euro na klimat, energię i mobilność, 12 mln euro na Europejską Radę ds. Badań Naukowych oraz 11 mln euro na żywność, biogospodarkę, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko.

To nie koniec batalii budżetowej. W czerwcu Komisja przedstawiła propozycję średniookresowej rewizji siedmioletniego budżetu UE. Obejmuje dodatkowe 2,6 miliarda euro na fundusz startowy „Horyzont Europa”, Europejską Radę ds. Innowacji (EIC), jako część szerszej propozycji dotyczącej inicjatywy STEP (Strategic Technologies for Europe Platform). Jednak trzy instytucje UE mają różne pomysły na to, czy i jak umieścić te pieniądze w budżecie.

Opr. MTA

Źródło:  sciencebusiness.net