Na internetowej stronie www.perspektywy.pl równo o godzinie 00:00 9 stycznia 2020 r., a na oficjalnej gali w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w samo południe podane zostały wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. Emocji nie brakowało, mądrych i pięknych słów także nie.

Rankingi to bardzo ważne narzędzie do zbierania i upowszechniania informacji – mówił prof. dr hab. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, uczelni, która była gospodarzem gali ogłoszenia wyników przeprowadzonego już po raz dwudziesty drugi Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. – Dla uczelni to przede wszystkim informacja o tym, jakich kandydatów na studia możemy się spodziewać. Ogłoszenie XXII rankingu „Perspektyw” to też doskonała okazja, by podziękować dyrektorom i uczniom najlepszych szkół w Polsce, bo to wy kreujecie naszą przyszłość.

Znakomitych gości powitał prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Waldemar Siwiński, pomysłodawca polskich rankingów szkół i uczelni. Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. poseł Krystyna Szumilas, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Sejmu, Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawa, a także dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, przedstawiciele kuratoriów oświaty i urzędów miast, reprezentanci komitetów głównych olimpiad przedmiotowych i rektorzy polskich uczelni. Przede wszystkim jednak aula SGH pękała w szwach od licznie zgromadzonych w niej reprezentantów (dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie) najlepszych szkół w Polsce.

Podsekretarz stanu z MEN Maciej Kopeć, gratulując twórcom rankingu pomysłu i wytrwałości w prowadzeniu tej inicjatywy od 22 lat, zaznaczył: – Myślę, że ten ranking jest dla wielu inspiracją do działania, do starań o podnoszenie sobie poprzeczki. I za to dziękuję pomysłodawcom tego zestawienia. Z kolei wiceprezydent m.st. Warszawa Renata Kaznowska nie kryła dumy z faktu, że połowę z pierwszych dwudziestu szkół średnich w Polsce stanowią szkoły warszawskie: – Z naszych statystyk wynika, że corocznie blisko czterdzieści procent uczniów szkół średnich w stolicy to młodzież spoza Warszawy, przyjeżdżająca tu najpierw do liceum czy technikum, potem zostająca na studia i, nierzadko, na całe życie. Ogromnie nas cieszą zatem wyniki tego rankingu, ponieważ pokazują, że Warszawa jest edukacyjną potęgą na mapie Polski, odzwierciedlają potencjał szkół stolicy.

W czasie gali nie zabrakło też nawiązania do najistotniejszych obecnie problemów świata. Dr Bianka Siwińska, redaktor naczelna magazynu edukacyjnego „Perspektywy”, zauważyła: – Jesteśmy świadkami katastrofy klimatycznej na Ziemi. Dziś płonie Australia, ale to dopiero początek kryzysu na świecie. Badania dowodzą, że wystarczy 3,5% społeczeństwa, by dokonać znaczącej zmiany, tymczasem społeczność, jaką obejmuje ranking „Perspektyw”: uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy 150 najlepszych liceów w Polsce i 100 najznakomitszych polskich techników, to aż 4% populacji Polski. Dlatego uważam, że mają państwo do odegrania ogromnie ważną rolę, by pokazywać kierunek zmiany, jaka musi nastąpić, byśmy za kolejnych dwadzieścia lat nadal mogli żyć, uczyć się, tworzyć rankingi.

W czasie ogłoszenia wyników rankingu głos zabrał także prof. dr hab. Jan Łaszczyk, przewodniczący Kapituły Rankingu Perspektyw. Zwrócił on uwagę na to, że choć zestawienie opracowywane co roku przez Perspektywy to już prawdziwa instytucja (trwa nieprzerwanie od 22 lat i obowiązują w nim stałe kryteria), to jednak nie jest rankingiem idealnym, bo… takowy nie jest możliwy. – Każdy z nas ma własne wyobrażenia na temat tego, jak powinna wyglądać dobra szkoła i trudno te wszystkie marzenia o szkole idealnej zmieścić w jednym wspólnym zestawieniu.

W czasie gali rozdane zostały dyplomy przedstawicielom najlepszych szkół w Polsce w kategoriach: Ranking Maturalny Techników 2020, Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Szkół Olimpijskich 2020, rankingi najlepszych szkół w województwach oraz w dwóch głównych zestawieniach: Rankingu Techników 2020 i Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020. Zgromadzeni w auli SGH mieli także okazję wysłuchać wykładu motywacyjnego dr. hab. Krzysztofa Kozłowskiego, prorektora SGH ds. dydaktyki i studentów, pt. Fakty, oczekiwania i trawnik przed domem.

Sławomir Kasprzak, dyrektor najlepszego technikum w Polsce 2020 – Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie – odbierając dyplom, powiedział: – Wynik rankingu to dla nas okazja do przyjrzenia się strategiom dydaktyczno-wychowawczym, jakie wybraliśmy w szkole. I tak jak dziś na świecie rozwój nowoczesnych technologii nie jest celem samym w sobie, tak i dla dobrego technikum celem samym w sobie nie może być miejsce w rankingu.

Z kolei Arkadiusz Stańczyk, dyrektor najlepszego liceum ogólnokształcącego w Polsce – Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu – zdradził: – Była tu dziś wielokrotnie mowa o marzeniach, więc podzielę się moim marzeniem. Jest nim to, by dzięki wam, pełnym pasji i zaangażowania uczniom, świat stawał się coraz lepszy.

Gratulujemy najlepszym szkołom!

Zainteresowanych tegorocznymi wynikami aż 1500 najlepszych w kraju szkół średnich zapraszamy na strony:
www.licea.perspektywy.pl
www.technika.perspektywy.pl

Fot. Leszek Wdowiński