Pierwsze w roku 2019 posiedzenie Rady IROs Forum (International Relations Offices Forum), inaugurujące jedenasty już rok jej aktywnego funkcjonowania, odbyło się w dniach 10–11 stycznia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członkowie Rady jednomyślnie zdecydowali o powierzeniu przewodniczenia siecią na kadencję 2019–2021 Dorocie Maciejowskiej, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UJ.

– Na kolejne dwa lata działalności planujemy dalszą współpracę z krajowymi organizacjami i instytucjami takimi jak NAWA i MNiSW, KRASP, Narodowa Agencja Erasmus, ESN, Perspektywy. Będziemy koncentrować się na wzmacnianiu potencjału kadry administracyjnej odpowiedzialnej za realizację umiędzynarodowienia w polskich uczelniach. Bazując na naszym doświadczeniu i wiedzy, a także korzystając z doświadczeń kolegów z partnerskich uczelni zagranicznych, zamierzamy zbudować zespoły eksperckie, które przyczynią się do usprawnianie procesu tzw. internacjonalizacji w domu (ang. „internationalisation at home”), szczególnie ważnej w kontekście Ustawy 2.0. Uczelnie sieci IROS Forum będą ponadto zaangażowane w realizację inicjatyw Komisji Europejskiej, tj. Erasmus Without Paper, nowa perspektywa Programu Erasmus+, czy Uniwersytety Europejskie. Zamierzamy dzielić się dobrymi praktykami poprzez organizację szkoleń, warsztatów i konferencji – zapowiedziała Dorota Maciejowska.



IROs Forum jest siecią biur współpracy międzynarodowej polskich akademickich uczelni państwowych. Aktualnie zrzesza ona 20 uczelni członkowskich, a wśród nich: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Celem działań IROs Forum jest zwiększenie jakości, efektywności i zakresu współpracy międzynarodowej polskich uczelni poprzez wymianę informacji i przykładów dobrej praktyki, organizowanie konferencji, warsztatów i seminariów, realizację wspólnych projektów, promocję uczelni partnerskich IROs Forum w Polsce i za granicą, wyrażanie opinii dotyczących uregulowań prawnych szkolnictwa wyższego.

Organem decyzyjnym IROs Forum jest Rada Forum. W skład Rady wchodzi po jednym przedstawicielu z każdej uczelni partnerskiej. Członkowie Rady są delegowani przez władze swojej uczelni. Spotkania Rady IROs Forum organizowane są 3–4 razy do roku, raz w tygodniu organizowana jest konferencja SKYPE.

Spotkanie Rady w Uniwersytecie Śląskim otworzył prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ.  Prorektor podkreślił szczególną rolę biur współpracy międzynarodowej w realizacji planów strategicznych uczelni, wynikających z założeń nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym 2.0. Podczas dwudniowego posiedzenia przedstawiciele Rady IROs Forum podsumowali dwa poprzednie lata aktywności i podjęli decyzje odnośnie dalszych szczegółowych działań w latach 2019–2020.

Pani Dorocie Maciejowskiej składamy najserdeczniejsze wyrazy uznania i gratulacje!
Zespół "Perspektyw"

Szczegółowe informacje na temat sieci dostępne są na stronie: www.irosforum.pl

Źródło: https://www.uj.edu.pl