W Pekinie powołane zostało 22 marca polsko-chińskie konsorcjum akademickie mające na celu wspólne powadzenie badań naukowych w ramach programu "One Belt One Road". Członkami konsorcjum są 23 uczelnie, w tym 9 polskich. Polską stronę w kierownictwie konsorcjum reprezentuje prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.
Związek ten poszerzył już wcześniej utworzone porozumienie uczelni polskich i czołowych szkół wyższych 34 milionowego Chongqing. Tym razem konsorcjum poszerzone zostało o 6 kolejnych czołowych uczelni technicznych Pekinu. Inicjatywa nabrała rozmachu zyskując przychylność ministerstw edukacji rządów municypalnych Pekinu i Chongqing. Konsorcjum to jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie. Strategiczny projekt „One Belt One Road” wyznaczony przez rząd chiński w 2013 roku ma na celu utworzenie transkontynentalnego połączenia kolejowego pomiędzy Chinami na Zachodem Europy. Połączenie to ma gwarantować bardzo szybki transfer towarowy produktów azjatyckich i odwrotnie – napływ towarów znajdujących się w europejskiej przestrzeni gospodarczej. Projekt ten ma pomóc w rozwoju państw leżących na jego szlaku, a w przyszłości ma być również narzędziem do budowy pokojowych relacji pomiędzy państwami leżącymi w jego obrębie.
Uczelnie biorące udział w tym zadaniu kierują się bardzo ambitnymi celami. Oprócz gotowości badawczej i zamiaru pozyskiwania wspólnych grantów, mają powstać we wszystkich tych polskich szkołach autonomiczne klasy i instytuty Konfucjusza. Będą one uzupełniały językowo fachową wiedzę techniczną przekazywaną przyszłym inżynierom projektu. Założono bardzo szybkie ramy czasowe rozpoczęcia nauki chińskiego. We wszystkich uczelniach Konsorcjum Klasy Konfucjusza zaczną działać już w październiku tego roku. Uroczyste otwarcie sieci przewiduje się na początek 2018 roku. Temu zadaniu poświęcone były negocjacje prowadzone w dniu 22 marca 2017 r. w kwaterze głównej Agencji Hanban (części Ministerstwa Edukacji Chin odpowiedzialnej za światową sieć IK). Podczas negocjacji stronie chińskiej przewodził Prezydent Agencji Ma Jianfei, stronie polskiej natomiast rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf (przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, wiceprzewodniczący KRPUT). Prof. Tukiendorf ma duże doświadczenie w relacjach z partnerami Państwa Środka. Od wielu lat prowadzi owocne relacje naukowe z uczelniami Chińskiej Republiki Ludowej.
W przyszłości na polskich i chińskich uczelniach zrzeszonych w konsorcjum powstaną także kierunki, a w ślad za tym, całe wydziały prowadzące kształcenie i badania w projekcie „One Belt One Road”, nazywanym też „Nowym Jedwabnym Szlakiem„.
Wybrano tymczasowe władze Konsorcjum. Na ich czele stoją rektorzy trzech uczelni: prof. Liu Gonghui, rektor Politechniki Pekińskiej, prof. Tang Boming, rektor Chongqing Jiaotong University oraz prof. Marek Tukiendorf. Należy jednak pamiętać, że zarówno klasy Konfucjusza, przyszłe instytuty będą zupełnie samodzielne, a sieć ma na celu jedynie zwiększać efekt synergii. Wątpiącym w sens projektu polecamy najnowsze doświadczenia polskich rektorów biorących udział w delegacji. Podróż do odległego o 125 km od Pekinu 14 milionowego miasta Tianjin, gdzie udała się ona na zaproszenie kolejnego kandydata do sieci prof. Jing Hongyang, rektora Tianjin University of Technology trwała koleją 25 minut (sic!). A więc można.
Następne spotkanie członków Konsorcjum na konferencji Wojewody Opolskiego, Rektora Politechniki Opolskiej i zrzeszonych uczelni będzie miało miejsce w dniu 25 kwietnia w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Opolu, natomiast 27 kwietnia rektorzy spotkają się na warsztatach roboczych na Politechnice Poznańskiej, gdzie powstanie geograficznie centralnie usytuowany sekretariat konsorcjum ze strony uczelni polskich.
Warto dodać, że wydarzenia, które miały miejsce w dniach 21 i 22 marca w Pekinie odbiły się bardzo szerokim echem w centralnych i światowych mediach chińskich jak telewizja „CCTV”, czy też dziennik „China Daily”. Polski przemysł reprezentował wybitny biznesmen związany z transportem, Ryszard Wójcik, prezes Sindbada.
Sygnatariusze konsorcjum:
- Li Shiyu, Komisja Edukacji miasta Chongqing
- Prof. Tang Boming, Chongqing Jiaotong University
- Prof. Gou Chaoli, prorektor Chongqing Technology and Business University
- Xu Jun, szefowa Działu Współpracy Międzynarodowej, Chongqing University
- Prof. Chen Qianbin, prorektor Chongqing University of Post and Telecommunications
- Prof. Zhou Xiangyu, prorektor Chongqing University of Science and Technology
- Prof. Huang Weijiu, prorektor Chongqing University of Technology
- Prof. Zhang Weiguo, rektor Southwest University
- Pan Fangfang, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Komisji Edukacji Pekinu
- Prof. Liu Gonghui, rektor Beijing University of Technology
- Prof. Wang Yongsheng, rektor Beijing Information Science and Technology University
- Prof. Jiang Yijian, rektor Beijing Institute of Petrochemical Technology
- Prof. Cao Weidong, rektor Beijing International Studies University
- Prof. Zhang Ailin, rektor Beijing University of Civil Engineering and Architecture
- Prof. Fu Zhifeng, rektor Capital University of Economics and Business
- Prof. Zheng Wentang, rektor North China University of Technology
- Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej
- Prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej
- Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej
- Prof. Krzysztof Lewenstein, prorektor Politechniki Warszawskiej
- Prof. Teofil Jesionowski, prorektor Politechniki Poznańskiej
- Prof. Grzegorz Bąk, prorektor Politechniki Łódzkiej
- Prof. Andrzej Dziedzic, prorektor Politechniki Wrocławskiej
- Prof. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego
- Prof. Piotr Małkowski, pełnomocnik rektora AGH ds. współpracy z Chinami
Informacje o wydarzeniu: