Władze uczelni akademickich

Szanowni Państwo,

W roku akademickim 2024/25 świętujemy 20-lecie programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Działania te tworzą solidne podstawy do rozwoju umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych, zwiększenia liczby obcokrajowców studiujących w Polsce oraz dają wymierne efekty w postaci lepszego postrzegania i większej rozpoznawalności polskiego szkolnictwa wyższego na świecie.

Kiedy w maju 2005 roku Zgromadzenie Plenarne KRASP podjęło decyzję o uruchomieniu – wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” – programu „Study in Poland” mającego na celu promocję polskich uczelni za granicą i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce, w naszym kraju kształciło się 8829 studentów zagranicznych.

Obecnie, wg. danych GUS, mamy ponad 107 tysięcy studentów zagranicznych w Polsce! Daje to współczynnik umiędzynarodowienia 8,6 procenta. Liczby te odzwierciedlają ogrom pracy wykonanej przez polskie szkolnictwo wyższe w minionych 20 latach. Utrzymanie tego poziomu umiędzynarodowienia i jego rozwój - w kontekście takich wyzwań, jak wojna za naszą wschodnią granicą, a także zapowiadane zmiany w polityce migracyjnej - wymaga trafnego określenia głównych kierunków naszych rekrutacyjnych zainteresowań, postawienia wykonalnych zadań i zwiększenia wysiłków. A także pogłębienia umiejętności wspólnego działania, w tym przekonania instytucji państwa o wartości umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Serdecznie zapraszamy uczelnie KRASP do udziału w programie „Study in Poland” 2024/25.

Jak co roku, przygotowaliśmy szeroki zestaw działań promocyjno-informacyjnych za granicą, a także przedsięwzięć rozwijających kompetencje uczelni w zakresie umiędzynarodowienia.

W kolejnych zakładkach na tej stronie znajdą Państwo uzgodniony z Komisją ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP plan działań „Study in Poland” w roku akademickim 2024/25, Zasady uczestnictwa w programie oraz formularz zgłoszenia.

Ze względów organizacyjnych, będziemy wdzięczni za potwierdzenie udziału w programie najpóźniej do 15 października 2024.

Władzom uczelni i wszystkim osobom zaangażowanym w procesy umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego życzymy sukcesów w Nowym Roku Akademickim i zarazem nowej kadencji władz rektorskich!

 

Z wyrazami szacunku

Waldemar Siwiński
z Zespołem Study in Poland

Warszawa, 1 września 2024 r.