Plan działań w ramach programu „Study in Poland” w edycji 2024/25

 

Rozbudowanie o nowe funkcjonalności oraz bieżąca aktualizacja internetowego serwisu www.studyinpoland.pl w języku angielskim, zawierającego informacje o uczelniach uczestniczących w programie Study in Poland i prowadzonych przez programach studiów w językach obcych oraz w języku polskim. Zapewnienie uczelniom możliwości personalizacji oferty – poprzez udostępnienie panelu uczelni członkowskiej SiP. Szeroka promocja serwisu kanałami informacyjnymi i oficjalnymi, a także odpłatne pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych oraz ulokowanie adresu na międzynarodowych stronach edukacyjnych.

Rozwój dotychczasowych profili Study in Poland w mediach społecznościowych, a także uruchomienie i rozbudowa nowych kanałów – istotnych w krajach priorytetowych z punktu widzenia promocji oferty polskiego szkolnictwa wyższego. Dołożone będą starania, aby profil Study in Poland na Facebooku dalej był dla młodych ludzi na całym świecie atrakcyjnym źródłem wiedzy o studiach w Polsce i interaktywną platformą komunikacyjną poprzez poszerzenie zasięgu, płatne kampanie promocyjne, spójną strategię promocji treści profili uczelni członkowskich.

Przygotowanie siedemnastej edycji informatora Study in Poland – University Guide 2025/26 w języku angielskim, zawierającym obszerne prezentacje uczelni i ich ofertę adresowaną do studentów zagranicznych. Informator zostanie wydany w formie e-book do bezpłatnego pobrania ze strony www.studyinpoland.pl. Wersja tradycyjna będzie szeroko dystrybuowana podczas targów edukacyjnych oraz innymi kanałami promocji. Wydrukowany informator zostanie przekazany do polskich placówek dyplomatycznych, konsularnych i naukowych na świecie.

Study in Poland – University Guide jest uznany w wielu krajach za podstawowe vademecum informacyjne dotyczące oferty edukacyjnej polskiego szkolnictwa wyższego.

 

Promowanie oferty polskiego szkolnictwa wyższego i uczelni uczestniczących w programie na wspólnym stoisku Study in Poland podczas międzynarodowych targów edukacyjnych za granicą. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Koordynacyjnego Study in Poland, w roku 2024/25 będą to następujące targi edukacyjne:

 JESIEŃ 2024 

TURCJA:

  • Ankara 20 X 2024
  • Izmir 22 X 2024
  • Stabuł (cz. europejska) 26-27 X 2024
 

KAZACHSTAN:

  • Almaty 20-22 XI 2024
 

AZERBEJDŻAN:

  • Baku 30 XI -1 XII 2024

 

 

 

Aby utrzymać i podnosić poziom umiędzynarodowienia polskich uczelni analizujemy i poznajemy nowe rynki, nie zaniedbując jednocześnie tych, które zapewniają nam wzrosty w statystykach i dobrą jakość kandydatów na studia.

 

 WIOSNA 2025 

EGIPT:

  • Kair 23-25 II 2025
 

TURCJA:

  • Ankara 9 III 2025
  • Izimir 11 III 2025
  • Stambuł (cz. azjatycka) 13 III 2025
  • Stambuł (cz. europejska) 15-16 III 2025
 

UZBEKISTAN:

  • Samarkanda IV 2025
  • Buchara IV 2025

 

 

 

Wzmocnieniem dla działań promocyjno-rekrutacyjnych „Study in Poland” na najbardziej obiecujących, perspektywicznych kierunkach będzie rozwinięcie współpracy na szczeblu organizacji rektorskich. Poprzez działania prowadzone z upoważnienia i w ścisłej współpracy z KRASP, w ubiegłych latach rozwinięta została współpraca z Uzbekistanem, w jej ramach w kwietniu 2023 odbyło się w Taszkiencie I Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu, a następnie Polsko-Uzbeckie Spotkanie „Okrągłego Stołu” w Warszawie i Krakowie w lipcu 2024. Kontynuacją tych spotkań będzie II Forum Rektorów PL-UZ w grudniu 2024 w Warszawie i Łodzi, oraz III Forum PL-UZ w Samarkandzie i Bucharze w kwietniu 2025.

W podobnej formule przygotowywane jest I Forum Rektorów Polski i Turcji, odbędzie się ono jesienią 2024 w Ankarze – zaś jego kontynuacją będzie spotkanie w Gdańsku w 2025 roku.

 

 

 

Przygotowywany jest wyjazd studyjny polskich uczelni do Wietnamu i na Filipiny, w marcu 2025. Jego celem jest rozpoznanie możliwości rozwoju bilateralnej współpracy akademickiej i rekrutacji studentów z krajów Azji Południowo-Wschodniej.

 

 

Zorganizowana zostanie, po raz XVIII, ogólnopolska konferencja na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego Studenci zagraniczni w Polsce 2025. Organizatorzy: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Uniwersytetem Gdańskim.

Miejsce: Gdańsk, kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Termin: 30-31 stycznia 2025 (do potwierdzenia).

Podsumowaniu całorocznej pracy programu Study in Poland i omówieniu działań na rok następny służy narada konsultacyjna uczestników programu, która odbywa się tradycyjnie w pierwszych dniach lipca. Jest to również okazja do debat o bieżących problemach umiędzynarodowienia. Przyszłoroczna narada odbędzie się 1 lipca 2025 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

 

Przeprowadzona zostanie siódma edycja środowiskowej Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia – Internationalization Stars” – wyróżniającej osoby, które w wybitny sposób rozwijają umiędzynarodowienie polskich uczelni. Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: „Gwiazda Zarządzania – Management Star”; „Gwiazda Kształcenia – Teaching Star”; „Gwiazda Rozwoju – Development Star”; „Gwiazda Marketingu – Marketing Star”; „Gwiazda Badań – Research Star”; „Gwiazda Publicznej Dyplomacji Akademickiej – Public Diplomacy Star” i „Gwiazda Dyplomacji Naukowej – Science Diplomacy Star”. Przyznane zostaną także dwie nagrody specjalne: „Wschodząca Gwiazda – Rising Star” i „Wybitna Gwiazda – Distinguished Star”.

Gala Nagrody: 30 stycznia 2025

Przeprowadzona zostanie 14. edycja Konkursu INTERSTUDENT 2024 – na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce – w kategorii studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego KRASP oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerzy konkursu: Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Finał: 30 stycznia 2025

W latach 2023-2025 Fundacja Edukacyjna Perspektywy jest liderem konsorcjum IFU realizującego projekt Incubating Freedom for Ukraine – building IT competence among Ukrainian war refugees residing in EU countries – finansowany w ramach programu Erasmus+. Celem projektu jest wypracowanie i przetestowanie strategii włączania uchodźców wojennych z Ukrainy do gospodarek krajów europejskich, poprzez przeszkolenie ich w zakresie poszukiwanych na rynku kompetencji IT. W procesie tym ważną rolę będą odgrywać uczelnie – w ramach realizacji ich Trzeciej Misji. Wnioski z projektu pomogą wypracować rekomendacje dla krajów europejskich stojących wobec wyzwań migracyjnych. Skład konsorcjum IFU: Fundacja Edukacyjna Perspektywy (lider) oraz Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute (Ukraina), Univerzita Tomase Bati ve Zline (Czechy), ELTE University (Węgry) i Uniwersytet Gdański. Zainteresowani uczestnicy programu „Study in Poland” zostaną zaproszeni do współpracy przy projekcie.

 

 

Prowadzenie platformy komunikacyjnej info.studyinpoland.pl (w języku polskim) dla uczelni uczestniczących w programie, prezentującej aktualne informacje oraz komentarze uznanych ekspertów na temat umiędzynarodowienia w Polsce i na świecie.

Opracowanie XIII edycji raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, który jest uznanym źródłem informacji o kluczowych aspektach umiędzynarodowienia polskich uczelni. Termin publikacji: grudzień 2024.

 

Wydawanie i rozsyłanie elektronicznie Newslettera Akademickiego zawierającego stałą rubrykę „Study in Poland” dotyczącą umiędzynarodowienia studiów w Polsce i na świecie oraz zawierającą aktualizowane na bieżąco kalendarium działań w ramach programu Study in Poland.

 

 

Dla utrzymania dynamiki umiędzynarodowienia polskich uczelni potrzebne są nowe „eksportowe” specjalności edukacyjne. Było to celem inicjatywy Polska – międzynarodowy hub badań i edukacji w obszarze IT (Poland – IT Hub for You), realizowanej w latach 2019-2022 przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu DIALOG i kontynuowanej obecnie w ramach Study in Poland. Chodzi o zainteresowanie utalentowanych studentów, doktorantów i młodych badaczy z krajów Partnerstwa Wschodniego i Azji Centralnej podjęciem studiów oraz budowaniem kariery naukowej i zawodowej w Polsce. Nacisk położony jest na talenty kobiece, bo jest to zasób strategiczny o szczególnym potencjale, wnoszący wartość dodaną do innowacyjnych zespołów badawczych. Polskie studia w obszarach IT i High Tech będą promowane w roku 2024/25 wśród młodzieży Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Ukrainy i Turcji. Ponad 200 osób spośród uczestników tych spotkań zastanie zaproszonych na Salon „Poland – IT Hub for You” organizowany w ramach Perspektywy Women in Tech Summit 2025, który odbędzie się 4-5 czerwca 2025 w centrum EXPO XXI Warszawie.