INTERNACJONALIZACJA W CZASACH ZMIAN

Działania Study in Poland w roku akademickim 2023/24 prowadzone będą jeszcze częściowo – ze względu na wojnę w Ukrainie – w przestrzeni wirtualnej, ale priorytetem są aktywności stacjonarne. Czas pandemii pokazał, że nawet najbardziej zaawansowane narzędzia wirtualne nie zastąpią kontaktu z drugim człowiekiem na żywo. Wsparciem dla tych działań będą publikacje w formie e-book oraz tradycyjnej, porządkujące informacje o polskich uczelniach i ułatwiające promocję ich oferty edukacyjnej na targach i innych wydarzeniach międzynarodowych stacjonarnych i online.

Udział w międzynarodowych targach edukacyjnych traktowany był zawsze jako „stały fragment gry”, który w wielu regionach świata stanowi istotne wsparcie promocji internetowej i mobilnej.

W roku akademickim 2023/24 skupimy się na kierunku wschodnim (Uzbekistan, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja, Turcja), skąd przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych i który daje największe szanse na dalszy wzrost liczby aplikacji od utalentowanych osób zainteresowanych studiami w Polsce. Przetestujemy także nowe rynki rekrutacyjne, w pierwszej kolejności Egipt.

Skuteczność podejmowanych przedsięwzięć zostanie zapewniona poprzez działania wspierające. Będą to między innymi: konferencja Studenci zagraniczni w Polsce 2024, platforma informacyjna dla uczelni uczestniczących w programie info.studyinpoland.pl, newsletter „Study in Poland”, Nagroda Internationalization Stars dla osób, które w wybitny sposób rozwijają umiędzynarodowienie polskich uczelni, konkurs Interstudent 2024 promujący dobre praktyki w zakresie wspierania studentów zagranicznych, a także Akademia Internacjonalizacji z szeroką ofertą szkoleń nt. praktycznych aspektów umiędzynarodowienia oraz webinaria warsztatowe dot. narzędzi wsparcia umiędzynarodowienia w ramach projektów Europejskich.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, działając w ramach Porozumienia o strategicznym partnerstwie z KRASP, oferuje uczelniom zainteresowanym uczestnictwem w programie Study in Poland w roku 2023/24 niniejszy „Pakiet usług promocyjno-marketingowych”.

 

 

 

Promocja w Internecie, mediach społecznościowych

Rozbudowanie o nowe funkcjonalności oraz bieżąca aktualizacja internetowego serwisu www.studyinpoland.pl w języku angielskim, zawierającego informacje o uczelniach uczestniczących w programie Study in Poland i programach studiów w językach obcych. Personalizacja i udostępnienie paneli aktualizacji treści uczelniom. Szeroka promocja serwisu kanałami informacyjnymi i oficjalnymi, a także odpłatne pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych oraz ulokowanie adresu na międzynarodowych stronach edukacyjnych. Bieżąca aktualizacja serwisów Study in Poland z informacjami w językach rosyjskim i ukraińskim.

Rozwój dotychczasowych profili Study in Poland w mediach społecznościowych, a także uruchomienie i rozbudowa nowych kanałów – istotnych w krajach priorytetowych z punktu widzenia promocji oferty polskiego szkolnictwa wyższego. Dołożone będą starania, aby profil Study in Poland na Facebooku dalej był dla młodych ludzi na całym świecie atrakcyjnym źródłem wiedzy o studiach w Polsce i interaktywną platformą komunikacyjną poprzez poszerzenie zasięgu, płatne kampanie promocyjne, spójną strategię promocji treści profili uczelni członkowskich.

 

Publikacje informacyjno-promocyjne: w formie e-book i tradycyjnie

Przygotowanie szesnastej edycji informatora Study in Poland – University Guide 2024/25 w języku angielskim, zawierającym obszerne prezentacje uczelni i ich ofertę adresowaną do studentów zagranicznych. Informator zostanie wydany w formie e-book do bezpłatnego pobrania ze strony www.studyinpoland.pl. Wersja tradycyjna będzie szeroko dystrybuowana podczas targów edukacyjnych oraz innymi kanałami promocji. Wydrukowany informator zostanie przekazany do polskich placówek dyplomatycznych, konsularnych i naukowych na świecie.

Study in Poland – University Guide jest powszechnie uznany na świeci za podstawowe vademecum informacyjne dotyczące oferty edukacyjnej polskiego szkolnictwa wyższego.

 

 

Międzynarodowe targi edukacyjne

Promowanie uczelni uczestniczących w programie na wspólnym stoisku Study in Poland podczas międzynarodowych targów edukacyjnych za granicą. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Koordynacyjnego

Study in Poland, w roku 2023/24 będą to następujące targi edukacyjne:

JESIEŃ 2023:

  • GRUZJA - Tbilisi, 6-7 października
  • AZERBEJDŻAN - Baku, 4-5 listopada
  • TURCJA
    - Stambuł, 11-12 listopada
    - Ankara, 14 listopada
    - Izmir, 16 listopada
  • Kazachstan – Almaty, 22-24 listopada.

Program „Study in Poland” tradycyjnie rekrutuje w krajach, skąd do Polski przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych bądź mających duży potencjał wzrostowy. Wybór kierunków jest szeroko konsultowany ze środowiskiem akademickim i partnerami, zaangażowanymi w umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego.

Na stoiskach narodowych organizowanych za granicą w ramach programu Study in Poland naczelną zasadą jest zapewnienie pełnej tożsamości wszystkim uczestniczącym w targach polskim szkołom wyższym. Każda z nich eksponowana jest poprzez dużą i czytelną „wizytówkę uczelni”, w tym nazwę uczelni, jej logo w kolorze i adres strony internetowej. Wielkość stoiska jest dopasowywana do liczby prezentujących się uczelni: im więcej – tym większa powierzchnia.

Zapewnia to każdej uczelni pełny komfort wystawienniczy i skuteczność prezentowania swojej oferty na targach – przez cały okres ich trwania. Dodatkowo organizowane są spotkania z lokalnymi agencjami rekrutacyjnymi oraz uczelniami zainteresowanymi nawiązaniem i rozwojem współpracy z Polską.



Wydarzenia ostatnich lat zmieniły radykalnie świat. Żeby utrzymać poziom umiędzynarodowienia

polskich uczelni musimy nieustannie szukać i eksplorować nowe rynki, nie zaniedbując jednocześnie tych, które zapewniają nam ciągłe wzrosty w statystykach:

WIOSNA 2024

 

  • EGIPT – Kair, marzec 2024
  • UZBEKISTAN kwiecień 2024
    - Taszkient
    - Samarkanda
    - Buchara
  • TURCJA marzec 2024
    - Stambuł
    - Ankara
    - Izmir
  • ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
    - Dubai, 24-26 kwietnia 2024

 

Zorganizowana zostanie, po raz siedemnasty, ogólnopolska konferencja na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego Studenci zagraniczni w Polsce 2024. Organizatorzy: Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Politechniką Poznańską.

Miejsce: Poznań, kampus Politechniki Poznańskiej. Termin: 8-9 lutego 2024.

 

Konferencje i webinaria

We współpracy z Komisją do spraw Współpracy Międzynarodowej KRASP, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) i innymi partnerami umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce, zorganizowana zostanie seria trzech webinariów „Study in Poland”, wspierających działania na rynkach międzynarodowych.

Uczestnicy webinariów otrzymają dodatkowo specjalnie przygotowane pakiety materiałów informacyjnych.

 

Konkursy i nagrody

Przeprowadzona zostanie siódma edycja środowiskowej Nagrody Gwiazdy Umiędzynarodowienia – Internationalization Stars – wyróżniającej osoby, które w wybitny sposób rozwijają umiędzynarodowienie polskich uczelni. Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: „Gwiazda Zarządzania – Management Star”; „Gwiazda Kształcenia – Teaching Star”; „Gwiazda Rozwoju – Development Star”;„Gwiazda Marketingu – Marketing Star”; „Gwiazda Badań – Research Star”; „Gwiazda Publicznej Dyplomacji Akademickiej – Public Diplomacy Star” i „Gwiazda Dyplomacji Naukowej – Science Diplomacy Star”. Przyznane zostaną także dwie nagrody specjalne: „Wschodząca Gwiazda – Rising Star” i „Wybitna Gwiazda – Distinguished Star”.

Gala Nagrody: 8 lutego 2024

 

Przeprowadzona zostanie 14. edycja Konkursu INTERSTUDENT 2024 – na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce – w kategorii studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Przewodniczącego KRASP oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerzy konkursu: Parlament Studentów RP i Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

Finał: 8 lutego 2024

Akademia Internacjonalizacji

Akademia Internacjonalizacji Study in Poland, z szeroką ofertą szkoleń w zakresie praktycznych aspektów umiędzynarodowienia, wystartowała w 2017 roku. Na rok akademicki 2023/24 Akademia przygotowała kolejny cykl szkoleń, prowadzonych przez najwyższej klasy trenerów, ekspertów oraz praktyków z Polski i zagranicy, podczas których poruszone zostaną aktualne tematy związane z umiędzynarodowieniem, w tym nowe idee działań w tym obszarze i nowe rozwiązania prawne wprowadzane w polskich uczelniach. W zależności od sytuacji epidemiologicznej szkolenia będą odbywały się online bądź stacjonarnie.

Plan szkoleń w roku akad. 2023/24: akademiainternacjonalizacji.pl

 

 

Wsparcie umiędzynarodowienia

Prowadzenie platformy komunikacyjnej www.info.studyinpoland.pl (w języku polskim) dla uczelni uczestniczących w programie, prezentującej aktualne informacje oraz komentarze uznanych ekspertów na temat umiędzynarodowienia w Polsce i na świecie.

Opracowanie dwunastej edycji raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2023”, który jest uznanym źródłem informacji o kluczowych aspektach umiędzynarodowienia polskich uczelni. Termin publikacji: grudzień 2023.

Wydawanie i rozsyłanie elektronicznie co miesiąc Newslettera Study in Poland dotyczącego umiędzynarodowienia studiów w Polsce i na świecie oraz zawierającego aktualizowane na bieżąco kalendarium działań w ramach programu Study in Poland.

 

Poland – IT HUB for you

Dla utrzymania dynamiki umiędzynarodowienia polskich uczelni potrzebne są nowe, poza medycyną, „eksportowe” specjalności edukacyjne. Było to celem inicjatywy Polska – międzynarodowy hub badań i edukacji w obszarze IT (Poland – IT Hub for You), realizowanej w latach 2019-2022 przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu DIALOG. Chodziło o zainteresowanie utalentowanych studentów, doktorantów i młodych badaczy z krajów Partnerstwa Wschodniego i Azji Centralnej podjęciem studiów oraz budowaniem kariery naukowe i zawodowej w Polsce. Nacisk położony został na talenty kobiece, gdyż jest to zasób strategiczny o szczególnym potencjale, wnoszący istotną wartość dodaną do innowacyjnych zespołów badawczych.

Dla utrzymania dynamiki umiędzynarodowienia polskich uczelni potrzebne są nowe „eksportowe” specjalności edukacyjne. Było to celem inicjatywy Polska – międzynarodowy hub badań i edukacji w obszarze IT (Poland – IT Hub for You), realizowanej w latach 2019-2022 przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu DIALOG. Chodziło o zainteresowanie utalentowanych studentów, doktorantów i młodych badaczy z krajów Partnerstwa Wschodniego i Azji Centralnej podjęciem studiów oraz budowaniem kariery naukowej i zawodowej w Polsce. Nacisk położono na talenty kobiece, bo jest to zasób strategiczny o szczególnym potencjale, wnoszący wartość dodaną do innowacyjnych zespołów badawczych. Nasze studia w obszarach IT i Tech będą promowane w roku 2023/24 wśród młodzieży Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Ukrainy. Ponad 200 osób spośród uczestników tych spotkań zastanie zaproszonych na Salon „Poland – IT Hub for You” organizowany w ramach Perspektywy Women in Tech Summit 2024, który odbędzie się 12-13 czerwca 2024 w centrum EXPO XXI Warszawie.

 

W latach 2022-24 Fundacja Edukacyjna Perspektywy będzie liderem konsorcjum realizującego projekt Incubating Freedom for Ukraine – building IT competence among Ukrainian war refugees residing in EU countries finansowanego w ramach Erasmus+. Celem projektu, który otrzymał najwyższą ocenę komisji konkursowej, jest wypracowanie i przetestowanie strategii włączania uchodźców wojennych z Ukrainy do gospodarek krajów europejskich, poprzez przeszkolenie ich w zakresie poszukiwanych na rynku kompetencji IT. W procesie tym ważną rolę będą odgrywać uczelnie w ramach realizacji ich Trzeciej Misji. Wnioski z projektu pomogą wypracować rekomendacje dla krajów europejskich stojących wobec wyzwań migracyjnych. Skład konsorcjum IFU: Fundacja Edukacyjna Perspektywy (lider) oraz Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute (Ukraina), Univerzita Tomase Bati ve Zline (Czechy), ELTE University (Węgry) i Uniwersytet Gdański. Zainteresowani uczestnicy programu

„Study in Poland” zostaną zaproszeni do współpracy przy projekcie.