Kateryna Fadieieva z Ukrainy (studentka UJ), Gregory Phelan z Irlandii (SGGW), Safya Elsharkawy z Egiptu (AGH), Hatice Kübra Öz z Turcji (UAM), Anastasiia Kononenko z Ukrainy (PŁ), Nasim Mondal z Indii (UW), Michail Koutentakis z Grecji (WUM) to triumfatorzy konkursu Interstudent 2025.
Konkurs, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland” (www.studyinpoland.pl), realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od piętnastu lat służy wyłonieniu najlepszych, najbardziej zaangażowanych zagranicznych studentów kształcących się na polskich uczelniach. W tym roku Kapituła miała wyjątkowo trudne zadanie, bo dostaliśmy blisko 150 zgłoszeń, stąd dłuższa niż zwykle lista laureatów – przyznano aż cztery Nagrody Specjalne.
Kapituła wskazuje laureatów spośród cudzoziemców studiujących na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych na studiach w języku polskim i języku obcym, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje mosty między kulturami.
- Szukamy młodych ludzi z całego świata, którzy swoją działalnością wzbogacają nie tylko polskie uczelnie, ale także całe swoje otoczenie – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - To oni są ambasadorami naszych szkół wyższych i Polski na całym świecie.
W edycji 2025 Kapituła pracująca pod kierownictwem prof. Marka Pawełczyka, przewodniczącego Komisji ds. Współpracy międzynarodowej KRASP, rektora Politechniki Śląskiej, po zapoznaniu się ze 148 zgłoszeniami studentów z 41 krajów, przyznała następujące nagrody:
W kategorii studia licencjackie: Kateryna Fadieieva z Ukrainy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Kateryna Fadieieva (Ukraina): Polska to moje miejsce
Kateryna Fadieieva z Doniecka, studentka studiów licencjackich, była liderką drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zwyciężyła w programie amerykańskiego Departamentu Stanu USA "Students for a United and Resillent Europe" (SURE), walczącym z antyukraińską narracją. Ale lista sukcesów Kateryny jest dużo dłuższa. We wrześniu ub. roku Kateryna zdobyła UNA EUROPA STUDENT AWARD za projekt "Global Engagement for the University of the Future".
W kategorii studia magisterskie: Gregory Phelan z Irlandii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Gregory Phelan (Irlandia): DNA wielokulturowości
Gregory Phelan, student V roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w ostatnich dwóch latach zorganizował wydarzenia międzynarodowe, które znakomicie przysłużyły się promocji międzykulturowości w SGGW, od wielu lat wpisanej w DNA tej uczelni. Gregory sprawnie i efektywnie współpracuje z RTE – narodową telewizją i radiem Irlandii, co zaowocowało nagraniem programu o studentach obcojęzycznych studiujących weterynarię w Polsce. Tym samym Irlandczyk stał się studenckim ambasadorem swojej uczelni.
W kategorii studia doktoranckie: Safya Elsharkawy z Egiptu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Safya Elsharkawy (Egipt): W duchu wzajemnego zrozumienia
Safya Elsharkawy jest doktorantką na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ciągu zaledwie trzech lat studiów doktoranckich wykazała się wyjątkowymi osiągnięciami akademickimi i badawczymi, które odzwierciedlają zarówno jej zaangażowanie, jak i wiedzę specjalistyczną. Aktywnie angażuje się na rzecz międzynarodowej społeczności naukowej, prezentując swoje badania na międzynarodowych i krajowych konferencjach. Jej badania koncentrują się na elektrokatalizie i zaawansowanych materiałach do produkcji wodoru.
Dodatkowo Kapituła postanowiła przyznać następujące Nagrody Specjalne:
Hatice Kübra Öz z Turcji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Hatice Kübra Öz (Turcja): Praca organiczna i prawa kobiet
Budowanie społeczeństwa zaangażowanego zaczyna się od małych, ale ważnych kroków. Takich jak Women's Route przez centrum Poznania, którego pomysłodawczynią jest Hatice Kübra Öz z Turcji, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2022-2024 pełniła obowiązki starościny roku na kierunku Kulturoznawstwo, specjalność Intercultural Communication. Od 2022 roku bierze czynny udział w pracach Wydziałowej Podkomisji Ekonomicznej UAM.
Anastasiia Kononenko z Ukrainy, Politechnika Łódzka
Anastasiia Kononenko (Ukraina): Patent na życie
Anastasiia Kononenko, studentka energetyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, jest studentką z wysoką średnią. Opatentowała urządzenie zapobiegające uduszeniu dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach w ekstremalnych temperaturach. Ale jej zaangażowanie nie kończy się na pracy naukowej. Anastasiia może pochwalić się sukcesami w wielu konkursach naukowych. Jest dwukrotną laureatką stypendium Intel-Perspektywy dla utalentowanych dziewczyn w nowych technologiach. Wyróżnia się nie tylko w działalności naukowej oraz w sferze rozwoju i działań na rzecz Politechniki Łódzkiej.
Michail Koutentakis z Grecji, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Michail Koutentakis (Grecja): Zaangażowanie w globalne zdrowie
Michail Koutentakis z Grecji jest na ostatnim roku studiów na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ciągu tych sześciu lat wyróżniał się w nauce, przywództwie i prowadzeniu badań, przyczyniając się do rozwoju ponad dwudziestu organizacji i wywierając znaczący wpływ na globalne zdrowie i edukację medyczną. Uhonorowany stypendium rektora WUM za doskonałość akademicką, Michail Koutentakis dąży do zbudowania przyszłości, w której opieka zdrowotna będzie oparta na współpracy i dostępna dla wszystkich.
Nasim Mondal z Indii, Uniwersytet Warszawski
Nasim Mondal (Indie): Fundament marzeń
Nasim Mondal jest nie tylko wybitnym młodym naukowcem, ambasadorem polskiego szkolnictwa wyższego i nauki za granicą, ale także człowiekiem niezwykle zaangażowanym w budowanie więzi społecznych pomiędzy zagranicznymi studentami. Jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Do Polski przyjechał w 2022 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w badania akademickie i inicjatywy międzykulturowe. Zdobył bogate doświadczenie zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych podczas pracy w UNICEF i Population Council.
Wręczenie nagród w konkursie INTERSTUDENT 2025 nastąpiło podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 30 stycznia 2025 r., podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”, której gospodarzem był Uniwersytet Gdański.