Kateryna Fadieieva z Ukrainy (studentka UJ), Gregory Phelan z Irlandii (SGGW), Safya Elsharkawy z Egiptu (AGH), Hatice Kübra Öz z Turcji (UAM), Anastasiia Kononenko z Ukrainy (PŁ), Nasim Mondal z Indii (UW), Michail Koutentakis z Grecji (WUM) to triumfatorzy konkursu Interstudent 2025.

Konkurs, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland” (www.studyinpoland.pl), realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od piętnastu lat służy wyłonieniu najlepszych, najbardziej zaangażowanych zagranicznych studentów kształcących się na polskich uczelniach. W tym roku Kapituła miała wyjątkowo trudne zadanie, bo dostaliśmy blisko 150 zgłoszeń, stąd dłuższa niż zwykle lista laureatów – przyznano aż cztery Nagrody Specjalne.

Kapituła wskazuje laureatów spośród cudzoziemców studiujących na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich w uczelniach publicznych i niepublicznych na studiach w języku polskim i języku obcym, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje mosty między kulturami.

- Szukamy młodych ludzi z całego świata, którzy swoją działalnością wzbogacają nie tylko polskie uczelnie, ale także całe swoje otoczenie – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - To oni są ambasadorami naszych szkół wyższych i Polski na całym świecie.

W edycji 2025 Kapituła pracująca pod kierownictwem prof. Marka Pawełczyka, przewodniczącego Komisji ds. Współpracy międzynarodowej KRASP, rektora Politechniki Śląskiej, po zapoznaniu się ze 148 zgłoszeniami studentów z 41 krajów, przyznała następujące nagrody:

W kategorii studia licencjackieKateryna Fadieieva z Ukrainy, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kateryna Fadieieva (Ukraina): Polska to moje miejsce

Kateryna Fadieieva z Doniecka, studentka studiów licencjackich, była liderką drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zwyciężyła w programie amerykańskiego Departamentu Stanu USA "Students for a United and Resillent Europe" (SURE), walczącym z antyukraińską narracją. Ale lista sukcesów Kateryny jest dużo dłuższa. We wrześniu ub. roku Kateryna zdobyła UNA EUROPA STUDENT AWARD za projekt "Global Engagement for the University of the Future".

Czytaj więcej

 

W kategorii studia magisterskie:  Gregory Phelan z Irlandii, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Gregory Phelan (Irlandia): DNA wielokulturowości

Gregory Phelan, student V roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w ostatnich dwóch latach zorganizował wydarzenia międzynarodowe, które znakomicie przysłużyły się promocji międzykulturowości w SGGW, od wielu lat wpisanej w DNA tej uczelni. Gregory sprawnie i efektywnie współpracuje z RTE – narodową telewizją i radiem Irlandii, co zaowocowało nagraniem programu o studentach obcojęzycznych studiujących weterynarię w Polsce. Tym samym Irlandczyk stał się studenckim ambasadorem swojej uczelni.

Czytaj więcej

 

W kategorii studia doktoranckieSafya Elsharkawy z Egiptu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Safya Elsharkawy (Egipt): W duchu wzajemnego zrozumienia

Safya Elsharkawy jest doktorantką na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ciągu zaledwie trzech lat studiów doktoranckich wykazała się wyjątkowymi osiągnięciami akademickimi i badawczymi, które odzwierciedlają zarówno jej zaangażowanie, jak i wiedzę specjalistyczną. Aktywnie angażuje się na rzecz międzynarodowej społeczności naukowej, prezentując swoje badania na międzynarodowych i krajowych konferencjach. Jej badania koncentrują się na elektrokatalizie i zaawansowanych materiałach do produkcji wodoru.

Czytaj więcej

 

Dodatkowo Kapituła postanowiła przyznać następujące Nagrody Specjalne:

Hatice Kübra Öz z Turcji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Hatice Kübra Öz (Turcja): Praca organiczna i prawa kobiet

Budowanie społeczeństwa zaangażowanego zaczyna się od małych, ale ważnych kroków. Takich jak Women's Route przez centrum Poznania, którego pomysłodawczynią jest Hatice Kübra Öz z Turcji, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2022-2024 pełniła obowiązki starościny roku na kierunku Kulturoznawstwo, specjalność Intercultural Communication. Od 2022 roku bierze czynny udział w pracach Wydziałowej Podkomisji Ekonomicznej UAM.

Czytaj więcej

 

Anastasiia Kononenko z Ukrainy, Politechnika Łódzka

Anastasiia Kononenko (Ukraina): Patent na życie

Anastasiia Kononenko, studentka energetyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, jest studentką z wysoką średnią. Opatentowała urządzenie zapobiegające uduszeniu dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach w ekstremalnych temperaturach. Ale jej zaangażowanie nie kończy się na pracy naukowej. Anastasiia może pochwalić się sukcesami w wielu konkursach naukowych. Jest dwukrotną laureatką stypendium Intel-Perspektywy dla utalentowanych dziewczyn w nowych technologiach. Wyróżnia się nie tylko w działalności naukowej oraz w sferze rozwoju i działań na rzecz Politechniki Łódzkiej.

Czytaj więcej

 

 Michail Koutentakis z Grecji, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Michail Koutentakis (Grecja): Zaangażowanie w globalne zdrowie

Michail Koutentakis z Grecji jest na ostatnim roku studiów na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ciągu tych sześciu lat wyróżniał się w nauce, przywództwie i prowadzeniu badań, przyczyniając się do rozwoju ponad dwudziestu organizacji i wywierając znaczący wpływ na globalne zdrowie i edukację medyczną. Uhonorowany stypendium rektora WUM za doskonałość akademicką, Michail Koutentakis dąży do zbudowania przyszłości, w której opieka zdrowotna będzie oparta na współpracy i dostępna dla wszystkich.

Czytaj więcej

 

Nasim Mondal z Indii, Uniwersytet Warszawski

Nasim Mondal (Indie): Fundament marzeń

Nasim Mondal jest nie tylko wybitnym młodym naukowcem, ambasadorem polskiego szkolnictwa wyższego i nauki za granicą, ale także człowiekiem niezwykle zaangażowanym w budowanie więzi społecznych pomiędzy zagranicznymi studentami. Jest doktorantem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Do Polski przyjechał w 2022 roku i od tego czasu aktywnie angażuje się w badania akademickie i inicjatywy międzykulturowe. Zdobył bogate doświadczenie zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych podczas pracy w UNICEF i Population Council.

Czytaj więcej

 

Wręczenie nagród w konkursie INTERSTUDENT 2025 nastąpiło podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 30 stycznia 2025 r., podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”, której gospodarzem był Uniwersytet Gdański.

Galeria zdjęć z wydarzenia