Jesteście nie tylko naszymi gośćmi, ale przede wszystkim naszymi przyjaciółmi − tak prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, zwracał się do najliczniejszej w historii krakowskiej uczelni delegacji uzbeckich uczelni. To nie jedyne gorące słowa, jakie padły w czasie wizyty Uzbeków, a temperatura spotkania dorównywała lipcowemu skwarowi, jaki panował 12 lipca w Krakowie.

Witając gości z aż 12 uczelni Uzbekistanu, rektor Lis przywołał własne wspomnienia z czasów studenckich. − Jeszcze jako student miałem okazję spędzić krótki czas w Taszkiencie. To było kilka lat po trzęsieniu ziemi w 1966 r. i do dziś pamiętam rejony miasta, gdzie wciąż widać było ślady zniszczeń. Ale współczesny Uzbekistan może budzić tylko podziw, o czym przekonałem się, na przykład odwiedzając Samarkandę, która jest dla mnie równie cudownym miastem jak Kraków. Dziś możemy powiedzieć jedno: jesteśmy dumni z tego, jak rozwija się wasz kraj.

Do kooperacji z AGH zachęcał gości prof. Jacek Cieślik, koordynator ds. współpracy z Azją Centralną AGH. Swoje wystąpienie ubarwił, występując w tradycyjnym uzbeckim stroju. Podkreślił, że dla uniwersytetów polskich Uzbekistan jest jednym z bardziej interesujących krajów − ze względu na swój rozwój demograficzny i gospodarczy. Przypomniał historię współpracy AGH z uczelniami z Uzbekistanu oraz − na przykładzie nawiązanych partnerstw z uczelniami kazachskimi − mówił o różnych formach kooperacji, jakie krakowska uczelnia jest gotowa nawiązać ze szkołami wyższymi Uzbekistanu (wymiana w ramach programu Erasmus + i Spinaker, ale też współpraca badawcza, współpraca z przemysłem, wspólne publikacje naukowe, mobilność studentów i pracowników). Prof. Cieślik zauważył też, że studencka mobilność obejmująca czas krótszy niż dwa semestry nie pozwala w pełni skorzystać z możliwości, jakie stwarza AGH.

Na koniec swojej prezentacji prof. Cieślik stwierdził: − Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że zarówno studenci, jak i naukowcy mają problem z wizami, stąd mniejsza liczba Uzbeków w naszych uniwersytetach niż potencjał współpracy między naszymi krajami. Z drugiej strony w czasie rozmów z uzbeckimi uczelniami mieliśmy czasem wrażenie, że obawiacie się wysyłać do Polski studentów czy pracowników. Dlatego chcemy wam pokazać, że Polska jest krajem bezpiecznym, stabilnym, stwarzającym ciekawe możliwości i innowacyjnym, a my jesteśmy otwarci i przyjaźnie do was nastawieni. Mamy nadzieję, że dzisiejsza wizyta w AGH, ale też wycieczka po Krakowie pozwoli wam naocznie się o tym przekonać i przekażecie swoje wrażenia innym.

W czasie wizyty w AGH rektorzy University of Geological Sciences, Tashkent State Technical University, Tashkent Institute of Chemical Technology, National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek podpisali z AGH porozumienia o współpracy. W ten sposób AGH rozszerzyło już istniejącą sieć partnerstw z uzbeckimi instytucjami szkolnictwa wyższego o kolejne uczelnie. Zwieńczeniem tej części wizyty było oglądanie wystawy minerałów (w roli przewodnika wystąpił rektor Lis).

Po części oficjalnej goście z Uzbekistanu mogli zobaczyć Studenckie Centrum Konstrukcyjne AGH (oficjalnie otwarte z końcem kwietnia 2024) i posłuchać o sukcesach studentów krakowskiej uczelni oraz o tym, jak przekładają się one na promocję AGH w mediach i wśród kandydatów na studia. Później delegacja poznała tajniki… warzenia piwa w AGH, zwiedzając uczelniany browar uczelni i słuchając o technologii produkcji tego trunku. Wizytę zakończyła wycieczka z przewodnikiem po zabytkowym centrum grodu Kraka.

 

Magda Tytuła

 

Wizyta przedstawicieli uzbeckich uniwersytetów oraz Ministerstwa Nauki, Edukacji i Innowacji Uzbekistanu w krakowskiej AGH była częścią dwudniowego „Okrągłego stołu” Rektorów Polski i Uzbekistanu, którego plenarne obrady odbyły się 11 lipca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dzień wcześniej, 10 lipca, delegacja Uzbekistanu spotkała się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie z profesorem Andrzejem Szeptyckim, podsekretarzem stanu w MNiSW.

Współpraca rektorów Polski i Uzbekistanu prowadzona jest od dwóch lat przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, wspieraną w ramach programu „Study in Poland” przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Przyjazd delegacji uzbeckiej miał na celu nawiązanie nowych kontaktów akademickich pomiędzy uczelniami obu krajów oraz przygotowanie II Forum Rektorów Uczelni Polski i Uzbekistanu, zaplanowanego na przełom listopada i grudnia br.

Relacja z obrad „okrągłego stołu” w SGH znajduje się tutaj, a 12 lipca była z wizytą w Krakowie (AGH i UEK).

Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie odwiedzili rektorzy następujących uczelni:

  1. National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek
  2. Samarkand State Medical University
  3. Samarkand State University
  4. Shahrisabz State Pedagogical Institute
  5. Tashkent Institute of Chemical Technology
  6. Tashkent Pediatric Medical Institute
  7. Tashkent Pharmaceutical Institute
  8. Tashkent State Agrarian University
  9. Tashkent State Technical University
  10. Tashkent State University of Economics
  11. University of Geological Sciences
  12. University of Tashkent for Applied Sciences

 

fot. Anita Kot / Perspektywy