Delegacja 13 uczelni Uzbekistanu przyjechała do Polski, by w gościnnych murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (11 lipca) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12 lipca) lepiej poznać potencjał edukacyjny Polski i rozmawiać o możliwościach pogłębienia współpracy akademickiej. Współpraca została zainicjowana dwa lata temu przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polski i Fundację Edukacyjną Perspektywy. W spotkaniu biorą też udział przedstawiciele 18 polskich uczelni.

Otwierając spotkanie „okrągłego stołu” w SGH prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP i rektor Politechniki Śląskiej, przypomniał krótką historię polsko-uzbeckiej współpracy akademickiej. – Efektem starań podjętych przez KRASP wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy jest liczba ponad 2000 Uzbeków studiujących obecnie w Polsce, co plasuje ten kraj w pierwszej dziesiątce państw, z których młodzi ludzie przyjeżdżają na nasze uczelnie. Coraz wyraźniej też widzimy, że Uzbekistan otwiera się na uczelnie europejskie, dlatego mamy nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do znalezienia przez polskie i uzbeckie uniwersytety wspólnych nowych pól badań i kształcenia.

Prof. Mężyk dodał też, że przyjęta w czasie Forum formuła okrągłego stołu sprzyja wymianie kontaktów i zacieśnianiu współpracy, a kooperacja polskich uczelni z uniwersytetami z Uzbekistanu otworzy Polsce drzwi także do innych krajów Azji Centralnej.

Ze strony uzbeckiej gości powitał prof. Komiljon Karimov, rektor Westminster International University in Tashkent, były wiceminister nauki, edukacji i innowacji Uzbekistanu. Zauważył, że choć współpraca akademicka Polski i Uzbekistanu jest krótka, to jednak bardzo owocna, jak wynika choćby ze statystyk. – Dlatego dziękuję polskim kolegom za inicjatywę i organizację tego wspaniałego spotkania, dziękuję KRASP-owi i rektorowi Arkadiuszowi Mężykowi, ale też prezesowi Waldemarowi Siwińskiemu, ponieważ Fundacja Edukacyjna Perspektywy odegrała istotną rolę w rozwinięciu naszej współpracy.

Prof. Karimov zwrócił uwagę na potencjał Uzbekistanu i jego unikatowe zalety, które mogą być argumentem za nawiązywaniem kooperacji z tym krajem. To położenie geograficzne (sam środek Azji Centralnej, na przecięciu dawnych szlaków handlowych), demografia (kraj ludzi młodych – ponad połowa społeczeństwa to ludzie w wieku poniżej 30 lat; duży przyrost naturalny) oraz silny wzrost gospodarczy.

W sesji otwarcia wystąpił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego RP, dr hab. Andrzej Szeptycki, który zauważył: – Współpraca międzynarodowa to niezbędny komponent rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Nauka jest ze swej natury uniwersalna, ponieważ szuka rozwiązań i praw, które nie znają granic.

Min. Szeptycki podkreślił, że MNiSW podejmuje wiele działań, które mają sprzyjać rozwojowi umiędzynarodowienia polskich uczelni i zachęcać naukowców do podejmowania współpracy badawczej oraz mobilności. Stwierdził, że współpraca akademicka prowadzi do podnoszenia poziomu oferty uczelni z krajów współpracujących m.in. dzięki wymianie know-how; dodatkowym aspektem tej współpracy jest promocja potencjału swojego kraju za granicą. – Mam nadzieję, że takie spotkania jak dzisiejsze przyczynią się do większej rozpoznawalności Polski w Uzbekistanie, a przez to szerszej promocji naszego kraju w Azji Centralnej, a z kolei Uzbekistanu w Polsce i szerzej – w Europie.

I Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu zorganizowane zostało w kwietniu 2023 r. w Taszkiencie. Rektorzy kilkunastu polskich uczelni odwiedzili wówczas Uzbekistan, a efektem spotkania było podpisanie kilkudziesięciu umów i memorandów o współpracy (20 podpisano na miejscu w Uzbekistanie, kolejne sformalizowano po zakończeniu spotkania).  

W sesji otwarcia uczestniczył również Amirsaid Agzamkhodjaev, ambasador Uzbekistanu w Polsce, Oprócz słów wdzięczności skierowanych do prof. Arkadiusza Mężyka i Waldemara Siwińskiego Agzamkhodjaev powiedział: – Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu staje się ważnym elementem polsko-uzbeckiej współpracy. Dziś, kiedy rośnie napięcie geopolityczne w różnych regionach świata, istotne jest, by mimo trwających konfliktów nie przerywać współpracy gospodarczej czy akademickiej. Nasz kraj prowadzi politykę Nowego Uzbekistanu, w ramach której jednym z istotnych celów jest m.in. wykształcenie młodego pokolenia gotowego do rozwoju gospodarczego państwa. Widzimy, że Polska może być naszymi drzwiami do Europy, ale też Uzbekistan może być dla was drzwiami do Azji Centralnej.

Prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH, zaprezentował na przykładzie swojej uczelni – która jest członkiem konsorcjum CIVICA – nowe formy współpracy międzyuczelnianej w postaci konsorcjów uniwersytetów europejskich.

Pierwszą sesję Forum zamknął Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – Rolą naszej fundacji jest wspieranie współpracy akademickiej, jesteśmy takim katalizatorem, dzięki któremu umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce przyspiesza, czego przykładem jest kooperacja uzbeckich i polskich uczelni. Prezes Siwiński podkreślił, że dziś rozwój takich strategicznych dla rozwoju cywilizacyjnego obszarów jak np. IT jest niemożliwy bez udziału kobiet i zachęcał rektorów uczelni uzbeckich do dołączenia do największego z realizowanych przez Fundację Perspektywy przedsięwzięć, czyli do Perspektywy Women in Tech Summit.

W kolejnych sesjach uczelnie polskie i uzbeckie zaprezentowały swoje oferty naukowe i edukacyjne, zachęcając do podjęcia współpracy.

Czytaj więcej

Magda Tytuła

fot. Anita Kot / Perspektywy