Prof. Mykola Rożko – rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku odwiedził Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM, Centrum Symulacji Medycznych, Klinikę Kardiochirurgii UCK WUM oraz Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. Gość spotkał się również z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem.
Wraz z rektorem prof. Rożko na uczelni gościli również: prof. Rusłan Kozowyj oraz doc. Oleksander Bulbuk, dyrektor od spraw pielęgniarstwa. Delegacja z Ukrainy zwiedziła Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, po którym oprowadzały prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan WLS oraz prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan WLS. Gościom towarzyszyli również prof. Paweł Włodarski, prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju oraz dr hab. Łukasz Czyżewski, prodziekan WNoZ.
Z UCS delegacja udała się do Centrum Symulacji Medycznych, o którym opowiadał jego kierownik Marcin Kaczor. Następnym punktem programu była wizyta w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM. Tam prof. Bożena Kociszewska-Najman zaprezentowała Klinikę Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM. A dr Witold Bartosiewicz - Klinikę Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego.
Goście odwiedzili również Klinikę Kardiochirurgii UCK WUM, o której działaniu opowiedział prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie delegatów z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem. Nie zabrakło na nim prof. Roberta Gałązkowskiego, kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego, dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i prodziekana WNoZ.
Kontynuacja współpracy
– Współpracujemy w wielu obszarach, ostatnio najbardziej intensywnie w zakresie szkoleń dotyczących medycyny ratunkowej i medycyny taktycznej. Niedawno byłem w Ukrainie w związku z tworzeniem tam ośrodka szkoleniowego w Klinicznym Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku – przypomniał prof. Zbigniew Gaciong. – Na naszym uniwersytecie kształci się też grupa ukraińskich studentów i doktorantów w ramach programu Erasmus+ – dodał rektor.
Jaki był cel wizyty
– Obecna wizyta w Warszawie ma na celu rozwinięcie współpracy w zakresie stomatologii, pielęgniarstwa i jednego z naszych nowszych kierunków, fizjoterapii – wyjaśnił prof. Mykola Rożko.
Rektor Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku był pod wrażeniem naszego nowoczesnego Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Sam jest stomatologiem, z tłumaczeń jego publikacji korzystają także polscy studenci WUM.
Wkrótce nasi eksperci znów pojadą do Ukrainy
Prof. Robert Gałązkowski: – Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano-Frankiwsku to uczelnia, z którą - mogę śmiało powiedzieć - mamy relacje przyjacielskie. Współpracujemy od 14 lat, a czas toczącej się wojny zbliżył nas jeszcze bardziej. Wspólnie stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie ośrodek nauczania medycyny taktycznej, który wkrótce będziemy certyfikować. W planach mamy m.in. szkolenia dla ukraińskich dydaktyków z zakresu nauczania medycyny ratunkowej.
Źródło: www.wum.edu.pl