W dobie coraz popularniejszego data-based planning, niezwykle ważny staje się dostęp do najświeższych informacji - nie tylko danych liczbowych, ale także tych mierzących nastroje i tendencje w obszarze zainteresowania. Raporty „Internacjonalizacja w czasach pandemii” stanowią pomocne źródło przy planowaniu strategicznym uczelni na kolejny rok akademicki.
Środek lata jest tradycyjnie gorącą porą na uczelniach nie tylko ze względu na wysokie temperatury zewnętrzne. Jest to także czas wytężonej pracy działów rekrutacji, w tym rekrutacji zagranicznej, a także jednostek lub osób, zaangażowanych w planowanie strategiczne oraz sporządzanie planów i prognoz na przyszły rok akademicki.
Pandemia COVID-19 wymusiła ogromne zmiany w kształceniu wyższym, a nawet jeszcze większe na rynku rekrutacji międzynarodowej i kształcenia za granicą.
Chcąc prześledzić te zmiany i ich wpływy w lokalnym wymiarze, Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, w ramach programu „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie z Komisją ds. międzynarodowych KRASP, przeprowadziła badania ankietowe uczelni akademickich.
Pierwsze badanie zostało przeprowadzone tuż po wybuchu pandemii COVID-19, w kwietniu i maju 2020 roku. Skupiało się ono przede wszystkim na sytuacji studentów zagranicznych w czasach tak wielkiej zmiany, kształceniu w warunkach nagłej transformacji, a także prognozach na przyszłą rekrutację obcokrajowców na studia do Polski na jesieni 2020 roku.
Drugie badanie, przeprowadzone właściwie po roku pandemii, w lutym i marcu 2021 roku, skupiało się na aktualnej sytuacji studentów zagranicznych, dobrych praktykach, jakie udało się uczelniom wypracować w ciągu tego roku, a także na porównaniu stanu faktycznego – przede wszystkim wyników rekrutacji studentów zagranicznych 2020/21 z prognozami i założeniami sprzed roku.
Na podstawie powyższych badań powstały dwa raporty, z jednej strony prezentujące analizę ich wyników, a z drugiej – pokazujące sytuację polskiego szkolnictwa wyższego w międzynarodowym kontekście i prezentujące tendencje i trendy na głównych dla naszego kraju zagranicznych rynkach rekrutacyjnych.
Wspomniane raporty, a także link do e-booka raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” – pokazującego stan internacjonalizacji sprzed pandemii, przedstawiamy Państwu poniżej. Są one cennym źródłem aktualnych informacji, serdecznie zachęcamy do korzystania z danych przedstawionych w raportach do celów analitycznych.