Jak wynika z raportu „Struktura pochodzenia i języki kształcenia cudzoziemców na uczelniach w Polsce" opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy obcokrajowcy najchętniej wybierają kierunki polskojęzyczne. Wskaźnik umiędzynarodowienia nauczycieli akademickich wyniósł w 2019 roku 2,4%. Niemal 30% wszystkich nauczycieli zagranicznych stanowili Ukraińcy.
W raporcie OPI znajdziemy odpowiedź na pytania: jaka jest struktura państw pochodzenia studentów i doktorantów zagranicznych odbywających studia w Polsce na poszczególnych poziomach kształcenia? W jakim języku najczęściej podejmują studia cudzoziemcy? Jaki jest poziom umiędzynarodowienia kadry akademickiej w Polsce?
I tak, cudzoziemcy odbywający w Polsce studia I i II stopnia lub studia jednolite magisterskie najczęściej wybierają ofertę kierunków polskojęzycznych (66%). Jednak nieco ponad jedna trzecia z nich kształci się na kierunkach prowadzonych w języku obcym, w tym zdecydowanie najczęściej – w języku angielskim (32,5%). Wśród studentów kierunków lekarskich prowadzonych w języku obcym aż 86% studentów pochodzi z zagranicy.
Relatywnie często cudzoziemcy studiują również w języku obcym kierunki z obszaru „biznes, administracja i prawo”, będącym jednym z najpopularniejszych obszarów kształcenia studentów zagranicznych, podejmujących kształcenie w państwach OECD. Co szósty student obcojęzycznych kierunków o tej tematyce jest cudzoziemcem.
Ważnym obszarem umiędzynaradawiania uczelni jest przyciąganie wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej z zagranicy. Zatrudnianie cudzoziemców może korzystnie wpłynąć na kształcenie oraz jakość badań naukowych prowadzonych na uczelniach poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń. Wskaźnik umiędzynarodowienia nauczycieli akademickich wyniósł w 2019 roku 2,4%.
Niemal 30% wszystkich nauczycieli zagranicznych stanowili Ukraińcy. Wśród zagranicznych nauczycieli akademickich znajdują się także osoby pochodzące z Niemiec (6%), Włoch (5%) i Słowacji (4%), Białorusi (4%), Wielkiej Brytanii (4%), Rosji (4%), Czech (3%), Hiszpanii (3%) oraz Indii (3%).
Najwięcej cudzoziemców zatrudniały na stanowisku nauczyciela akademickiego Uniwersytet Warszawski (223 osoby), a w następnej kolejności Uniwersytet Jagielloński (166 osób) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (152 osoby). Te trzy uczelnie publiczne odpowiadały łącznie za 23% zatrudnienia kadry zagranicznej w Polsce w 2019 roku. Na kolejnych pozycjach rankingu znajdują się również głownie uczelnie publiczne.
Szczegółowe dane, odnoszące się do omówionych tu zagadnień prezentowane są w raporcie. Dodatkowo, na stronach 24-26 opisano wskaźnik Higher Education Mobility Scoreboard, opracowany przez Komisję Europejską w celu monitorowania stopnia wdrażania przez państwa członkowskie polityki mobilności międzynarodowej studentów.