W ramach Perspektywy Women in Tech Summit odbyło się „The 2nd Seminar for Computer Science Researchers” - drugie spotkanie naukowczyń i badaczek z całego świata. To inicjatywa, której celem jest możliwość wymiany poglądów oraz prezentacji badań, nad którymi prowadzone są obecnie prace.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób, w tym goście specjalni prof. Marta Kwiatkowska z Oxford University i prof. Margot Gerritsen ze Stanford University. Prof. Kwiatkowska w swoim wystąpieniu „Moja droga, moje badania” opowiedziała zarówno o swojej karierze, jak i o swoich interdyscyplinarnych projektach dot. m.in. sztucznej inteligencji i systemów komputerowych. Jak zaznaczyła „obecne czasy są niezwykle ekscytujące i pełne możliwości” dla studentów i środowiska naukowego.

„Radząc sobie z nową rzeczywistością” to temat przemówienia prof. Gerritsen. COVID-19 to czas, który wymaga od nas przeorganizowania życia prywatnego i zawodowego. Profesor podkreśliła, że czas uzmysłowił wszystkim, jak ważna jest bliska współpraca. Duże znaczenie ma wypróbowywanie różnych metod organizacji pracy oraz wsparcie, by nie ulec stresowi i utracić motywacji. - Musimy dostosować się do obecnych warunków. Jeżeli potrzebujecie pomocy, proście o nią – powiedziała prof. Gerritsen.

Do panelu pt. „Kobiety w środowisku akademickim przez pokolenia - czy coś się zmienia?” zostały zaproszone prof. Anna Gambin z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Małgorzata Biernacka z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Martina Lindorfer z Technische Universität Wien oraz prof. Blanca Rodriguez z University of Oxford. Naukowczynie podkreśliły, że wśród wielu zalet pracy akademickiej należy wymienić m.in. możliwość współpracy z osobami z całego świata, możliwość mentoringu, udział w badaniach, pracę, którą można traktować jak hobby, wolność intelektualną. Uznały jednak, że z perspektywy czasu nie widzą szczególnych zmian pod względem liczby kobiet w środowisku naukowym czy liczby studentek na kierunkach technicznych. Wyjątkiem jest Wlk. Brytania, gdzie zaszła duża poprawa pod tym względem, a także wzrosła świadomość, że więcej kobiet powinno reprezentować kierunki techniczne i zajmować wysokie pozycje na uczelniach.

Platforma internetowa umożliwiła wzięcie udziału w seminarium badaczkom nie tylko z Polski, ale także z Serbii, Wlk. Brytanii, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. W trakcie spotkania 16 badaczek zaprezentowało wyniki swoich badań w takich dziedzinach jak logika, nauki humanistyczne, informatyka, inżynieria, data science i sztuczna inteligencja.

Simona Kasterović oraz Tamara Stefanović z University of Novi Sad w Serbii zaprezentowały badania z zakresu logiki i matematyki – dotyczyły one m.in. podejścia probabilistycznego w obliczeniach i modeli prywatności danych. Sarah Andrew z Rochester Institute of Technology dokonała krótkiego przeglądu literatury na temat technik dostępności i uwierzytelniania. Daria Vilkova  z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa mówiła o przetwarzaniu danych optycznych z misji obserwacyjnych Marsa dla ARES-Mars. Prof. Katarzyna Klessa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiedziała o analizie cech samogłosek polskich w mowie kierowanej przez niemowlę (IDS) i mowie kierowanej przez dorosłych (ADS) na podstawie danych z artykulografu Carstens AG501. „Monitorowanie predykcyjne i zarządzanie cukrzycą ciążową z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – od leczenia reaktywnego po medycynę zapobiegawczą” to tytuł prezentacji Huiqi (Yvonne) Lu z Oxford University. To zaledwie kilka przykładów prezentacji, jakie miały miejsce podczas seminarium.

Pozostałe badaczki, które zaprezentowały badania, były m.in. z takich uczelni jak: Politechnika Opolska, UMCS, Lehigh University, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Cardiff University, University of Illinois Urbana Champaign.