To były szalone, niebywałe, iskrzące się od emocji i niesamowitej energii dni (8-9 grudnia), które rozpaliły wyobraźnię, wyostrzyły umysły, a przede wszystkim rozbudziły nadzieję kobiet z całego świata.

Perspektywy Women in Tech Summit 2020 zgromadził online 8636 osób ze 103 krajów! Umieli oni korzystać codziennie przez 15 godzin z inspirujących, motywujących i najbardziej aktualnych treści z branży technologicznej, wybierając spośród siedmiu równolegle działających kanałów konferencji.

Najpierw było Wielkie Otwarcie, bo największa europejska konferencja dla kobiet w technologiach nie może być zainaugurowana inaczej niż z pompą. W Grand Opening wzięli udział (online) znakomici goście: Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, edukacji i młodzieży, Georgette Mosbacher, ambasadorka USA w Polsce, Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, profBogumiła Kaniewska, rektorka UAM i Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Do warszawskiego studia Digital Knowledge Village przybyli natomiast osobiście: Leslie Scanlon, ambasadorka Kanady w Poslce i Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

W czasie inauguracji dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni Summitu powiedziała m.in.: – Rok 2020 jest dziwny i bardzo trudny. Dlatego tym bardziej potrzebujemy nadziei, inspiracji i technologii. Kobiety dają tę nadzieję, ich głos płynie z serca i oznacza się siłą. Kobiety nie raz pokazały, że potrafią walczyć o prawa człowieka, demokrację, wolność… Konferencja Perspektywy Women in Tech Summit w tym szczególnym roku jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ pozwala poczuć, jaka jest siła kobiet. Także w technologiach, bo kobiety w tej branży stanowią niesamowitą grupę. Mamy wielką siłę. Ale musimy pamiętać, że wielka siła wiąże się z wielką odpowiedzialnością.

A przed oficjalnym otwarciem była… medytacja. Spotkanie poprowadziła Zuzanna Ziomecka (To start an amazing day) - jak mantra powtarzało się stwierdzenie, że skoncentrowany umysł to szczęśliwy umysł.

Lista keynote speakerów  Summitu jest naprawdę imponująca: oprócz wymienionych już: komisarz Mariyi Gabriel, pań ambasador Georgette Mosbacher i Leslie Scanlon oraz prezydenta Rafała Trzaskowskiego, byli to: astronautka Anna Lee Fisher, Catherine Chen,  Corporate Senior Vice-President and Director of the Board Huawei, Denise Ruherford, Senior Vice President, Corporate Affairs firmy 3M, Michelle King, Gender Equality Expert and Author, Alexandria Butler, założycielka Sista Circle: Black Women in Tech and Career Coach, Sara Baack, Chief Product Officer w Equinix, Kristine Braden, Managing Director Europe Cluster Head, CEO of CGME w Citi, Emilia Burzyńska, Chief Information Officer Central Europe w P&G, Julien Ducarroz, CEO, Orange Polska, Director, Merrion Edwards, Global Market & Technology Development w Corning, Marieke Flament, CEO of Mettle w Nat West Group, Angelika Gifford, Vice President, Central Europe Facebooka, George Lee, Co-Chief Information Officer w Goldman Sachs, Wendy Mars, President, Cisco EMEAR Region, Leslie Meyer, Hardware Development Engineer II w Amazon, Jeni D. Panhorst, Vice President, Data Platforms Group, General Manager, Network & Edge Platforms Division w Intel, Kate Platonova, Chief Data and Architecture Officer w HSBC, Magdalena Tarasiewicz, IB Tech Digital Platform Lead w UBS, Leni Støvring Barfred, Partner & Group IT Director w Netcompany, Jeniffer Widom, dziekanka Stanford School of Engineering na Uniwersytecie Stanforda oraz June Yang, Vice President and General Manager, Google Compute Engine.

Inspirujące – tak można najkrócej określić panele dyskusyjne, w których uczestniczyli wybitni eksperci z najlepszych uczelni i firm technologicznych świata. Dość wymienić takie tytuły debat, jak np.: Leadership in times of unpresidented uncertainty and crisis (doświadczeni menedżerowie wysokiego szczebla opowiadali m.in. o tym, co dla nich było najtrudniejsze w czasie pandemii i jak radzili sobie z zarządzaniem zespołem w sytuacji pracy zdalnej), 5G - Debunking the myths (paneliści, m.in. dwie ekspertki wyróżnione na liście TOP-15 Kobiet w 5G, dzielili się ze słuchaczami rzetelną wiedzą na temat nowego standardu sieci mobilnej), Female-lead startups – future of innovation? (dyskutowano o tym, co zrobić, by zachęcić kobiety do zakładania startupów i wskazywano na kobiecy potencjał innowacyjności), What COVID showed us about diversity and inclusion? (paneliści rozmawiali o tym, czy w kryzysie związanym z pandemią COVID-19 da się dostrzec jakieś zalety i czy ten kryzys może poprawić nasz sposób pracy i zarządzania organizacjami), Cybersecurity in times of crisis (rozmówcy mówili o nowych cyberzagrożeniach, jakie pojawiły się w pandemicznym czasie).

Tematy, jakie poruszano na scenie głównej i w ramach techtalków dotyczyły, co zrozumiałe, przede wszystkim trwającej pandemii i roli kobiet w technologiach, a szerzej – w rozwoju świata, ale także węższych zagadnień, takich jak np. sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe, internet rzeczy, gaming, 5G (np. ciekawy techtalk Justyny Adamczewskiej z Marcinem Neyem z Orange Polska) czy rozwój osobisty (np. motywacyjne wystąpienie Urszuli Pochwały z 3M o przewrotnym tytule IT Business Analyst – an extrovert in introverts world).

Tradycją organizowanego przez Perspektywy od 2018 r. Summitu jest już uroczysty i pełen zabawy wieczór na zakończenie pierwszego dnia konferencji. Nie inaczej było i w tym roku – mimo pandemii i życia w dystansie społecznym udało nam się stworzyć między uczestnikami wydarzenia (ponad 2000 osób łączyło się z nami na Zoomie) poczucie wspólnoty i obudzić radość ze wspólnej zabawy.

Wieczorną celebrację (Big Fat Virtual Celebration) zaczęliśmy merytorycznie – od spotkania z Anną Lee Fisher, amerykańską astronautką, która w 1984 r. odbyła 8-dniową misję kosmiczną i zapisała się w historii świata jako pierwsza matka w Kosmosie. Dziś 71-letnia już Anna w czasie spotkania z uczestnikami konferencji opowiadała o swoim życiu, ambicjach, sukcesach i porażkach oraz przekazała swoje przesłanie: 1. Wierz w siebie. 2. Nie rób rzeczy, których inni oczekują od ciebie, rób to, czego sam(-a) chcesz. 3. Nie rezygnuj z tego, co kochasz robić. 4. Nie skazuj się z góry na niepowodzenie, zakładając, że coś jest za trudne dla ciebie. 5. Nigdy nie czuj się winny (-a), realizując swoje marzenia.

Kolejnym punktem wieczornego programu była celebracja ekspertek wyróżnionych przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na liście TOP-15 Kobiet w 5G – zestawieniu wybitnych kobiet, które zawodowo zajmują się tematyką 5G, przyglądając się jej z różnych perspektyw. Na żywo w studiu pojawiły się:

  • Justyna Adamczewska, dyrektor Rozwoju Operacyjnego Techniki, Orange
  • Hanna Bogucka, dyrektor Instytutu Radiokomunikacji Politechniki Poznańskiej
  • Sylwia Czubkowska, szefowa magazynu „Spider’s Web+”
  • Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych, Ericsson
  • Thura Hatim Al-Juboori, SR/Wireless Executive Product Manager, Huawei Technology Company (biuro w Polsce)
  • Katarzyna Karpińska, Technical Tribe Lead, T-Mobile Polska
  • Aleksandra Suchorzewska, Technology Strategy & Advisory Practice Lead, Accenture

Znakomite ekspertki odebrały dyplomy oraz usłyszały gratulacje od Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy.

Prawdziwą bombą wieczornej imprezy był natomiast Virtual Women in Tech Dance Party – taneczny wieczór z energetyczną Dunią Pacheco, trenerką tańca, która przez ruch uwolniła w łączących się ze studiem i tańczących przed ekranami swoich komputerów uczestnikach wydarzenia radość, poczucie wspólnoty i wolności.

A skoro o galach i celebracjach mowa, także i drugiego dnia konferencji nie brakowało związanych z nimi emocji, to bowiem na Perspektywy Women in Tech Summit odbyła się gala LGBT+ Diamonds Awards 2020, czyli ceremonia rozdania nagród osobom i organizacjom, które dokonują realnych zmian dla pracowników społeczności LGBT+ w Polsce.

Choć w ostatnich latach grudzień w Polsce z powodu postępującego kryzysu klimatycznego (o nim też była mowa na Summicie) jest raczej szary niż biały, a temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza, to za sprawą konferencji Perspektyw 8 i 9 grudnia 2020 przeszły do historii jako gorące dni. W środku pandemii dostaliśmy zastrzyk ogromnej nadziei.

Magda Tytuła

Perspektywy Women in Tech Summit 2020 w liczbach

2   dni
7   równoległych strumieni treści
15   godzin dziennie
40   techtalków
> 50   wirtualnych kabin do rozmów z przedstawicielami firm szukających pracowników i stażystów
> 60   warsztatów karierowych i technologicznych
< 150   mówców z najlepszych firm technologicznych świata
200   sesji mentoringowych 1:1
8636   uczestników ze 103 krajów całego globu
  wiedzy, inspiracji, możliwości i dobrej zabawy

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia