Wielkie biało-czerwone stoisko programu "Study in Poland", tłumy zainteresowanych kandydatów, niezliczone kilogramy rozdanych ulotek i nadwyrężone struny głosowe wystawców - tak w krótkich słowach można opisać wrażenia od targów edukacyjnych, które odbyły się w Mińsku 13-15 lutego 2020. Intensywnością i liczbą odwiedzających targi w Mińsku przywołują wspomnienia z czasów świetności targów edukacyjnych w Kijowie, kiedy to do wystawców ustawiały się kolejki, a ulotki znikały ze stoisk w mgnieniu oka.
Od lat wzrasta na Białorusi zainteresowanie ofertą polskich uczelni. Systematycznie rośnie też liczba Białorusinów studiujących w naszym kraju: w 2016 roku było ich 4615, w 2017 - 5119, w 2018 - 5968, a w 2019 już 7314! I to wszystko wbrew przeciwnościom (dla przypomnienia, w ubiegłym roku Ministerstwo Oświaty Białorusi pozwoliło zaledwie kilku niedużym uczelniom zagranicznym - w tym tylko dwóm z Polski - na udział w targach edukacyjnych).
Po ubiegłorocznych doświadczeniach, mimo wszelkich poczynionych zabezpieczeń, do ostatniej chwili pozostawała nutka niepewności, czy nie będzie zakłóceń z udziałem w targach edukacyjnych w Mińsku ze wspólnym stoiskiem programu „Study in Poland”. Na szczęście organizatorzy obronili międzynarodowy charakter targów, a popularność stoiska "Study in Poland" przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!
Tym razem, przyjechało z nami do Mińska aż 22 uczelnie i instytucje: KRASP, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Gdańska, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Miasta Lublin, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Collegium Civitas, Wyższe Szkoły Bankowe, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Śląska, Politechnika Opolska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Byliśmy w prawdziwie doborowym towarzystwie - vis-a-vis stoisk programów "Study in Lublin" oraz "Teraz Wrocław", a także wśród indywidualnych stoisk uczelni z Polski. Dało to możliwość nie tylko zaprezentowania oferty poszczególnych uczelni, ale także promocji poszczególnych miast i kraju.
Dopisała także frekwencja ze strony młodzieży białoruskiej i ich rodziców. Przyszli studenci licznie odwiedzali nasze stoisko wraz z rodzicami oraz rodzeństwem nie tylko w sobotę, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, ale przez cały czas trwania targów. Były to rozmowy bardzo konkretne i merytoryczne, które można uznać za początek właściwej rekrutacji.
Studenci z Białorusi stanowią drugą - po Ukraińcach - największą grupę wśród studentów obcokrajowców w Polsce, w 2019 roku naukę w Polsce pobierało 7314 Białorusinów. To najlepiej pokazuje znaczenie działań prowadzonych w ramach programu „Study in Poland” w tym kraju.
Warto zauważyć, że obecność na targach nie jest jedyną formą promocji. Zacieśniamy więzi na szczeblu władz rektorskich - 14 lutego, dzięki zaangażowaniu placówki dyplomatycznej w Mińsku, odbyło się spotkanie z rektorem BNTU - wiodącej uczelni technicznej na Białorusi.
A w ramach projektu "Poland - IT Hub for You", prowadzonego wspólnie z MNiSW w ramach programu Dialog, odbyły się także spotkania ze studentkami kierunków technicznych trzech uczelni w Mińsku (BelSTU, BNTU oraz BSUiR), podczas których zaprezentowaliśmy szerokie możliwości oferty studiów technicznych w Polsce, a także zachęcaliśmy młode utalentowane informatyczki do aplikowania o stypendia na przyjazd na „Perspektywy Women in Tech Summit 2020”, który odbędzie się w Warszawie 2-3 grudnia br.