Wkrótce powinna ruszyć rekrutacja na studia na kierunku lekarskim w Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. UKSW planuje przyjąć na studia 100 przyszłych lekarzy. Uniwersytet nawiązał również współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano
Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, powstanie kierunku lekarskiego na UKSW to „wielkie święto”, zarówno dla polskich pacjentów, jak i dla świata lekarskiego. „Mamy kolejny uniwersytet, który wchodzi do tej korony +pełnych+ uniwersytetów, gdzie wydział medyczny jest jednym z ważniejszych elementów” - wyjaśnił minister podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Minister Szumowski zauważył, że nowi adepci medycyny będą pracować w sytuacji, w której część obszarów medycyny bardzo szybko ewoluuje. „Bardzo silna jest informatyzacja obszaru medycyny. Zarówno sztuczna inteligencja, jak i duże bazy danych - całe tzw. big data mining - to są obszary, które pozwalają nam zupełnie inaczej spoglądać na dane, które uzyskujemy od pacjentów” - mówił.
Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller stwierdził, że „istotny jest też element budowania kształcenia wokół pewnego systemu wartości”. „Nie ukrywamy też, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego taką rękojmię w tym obszarze - dotyczącym m.in. kwestii empatii, kwestii podejścia do człowieka w odpowiedni sposób - w ramach kształcenia lekarskiego może zapewnić” - dodał.
Studenci medycyny na UKSW przez pierwsze dwa lata studiów będą kształcili się na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego w Warszawie. Jak podkreślili przedstawiciele uczelni, znajdują się tam m.in. działające od dwóch lat nowoczesne laboratoria biologiczno-chemiczne, stworzone i wyposażone z myślą o planowanym kierunku lekarskim. Zajęcia z anatomii będą odbywały się z kolei na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Bazę kliniczną dla medycyny na UKSW mają stanowić jednostki medyczne w większości znajdujące się w Warszawie: Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie oraz Instytut Matki i Dziecka. Uniwersytet nawiązał również współpracę z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano; w przyszłym roku akademickim planowane jest otwarcie drugiej w Europie szkoły z certyfikatami wydawanymi przez tę jednostkę.
Jak wspominał rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, pomysł stworzenia kierunku lekarskiego pojawił się już wiele lat temu. Postulował to m.in. Jan Paweł II, który przyjmując doktorat honoris causa UKSW „wskazał, że na UKSW (…) powinien być kierunek lekarski, powinien być wydział medyczny, w którym w sposób szczególny wybrzmiewa kwestia służby drugiemu człowiekowi” - mówił ks. prof. Dziekoński.
„Nowy wydział medyczny tworzony jest w uniwersytecie szerokoprofilowym, w którym siłą są nauki humanistyczne, nauki społeczne i z tych nauk bardzo bogato będziemy czerpać przygotowując przyszłych lekarzy czy pielęgniarki do pracy z pacjentem” - zapowiedział rektor UKSW podkreślając przy tym, że uczelnia dba równocześnie o rozwój technologiczny. Jak poinformował, właśnie rusza budowa trzeciego kampusu UKSW w Dziekanowie Leśnym, gdzie powstanie centrum naukowo-badawcze, w którym znajdzie się miejsce m.in. na laboratoria służące medycynie cyfrowej.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka