Uniwersytet Jagielloński ponownie został zaliczony przez agencję Thomson Reuters do czołowych europejskich uczelni wyróżniających się innowacyjnością. W opublikowanym właśnie rankingu Top 100: Europe’s Most Innovative Universities 2019 utrzymał swoją 90. pozycję i nadal jest jedyną uczelnią z Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, która znalazła się w tym prestiżowym zestawieniu.
Ranking oceniał uczelnie pod kątem liczby innowacji opracowanych przez naukowców, zakresu rozwoju nauk stosowanych, liczby uzyskanych patentów i wreszcie liczby wdrożeń mających kluczowe znaczenie dla gospodarki. Ocenie zostały poddane zarówno uniwersytety jak i uczelnie techniczne.
Firma Clarivate Analytics, zbierająca dane, które posłużyły do ułożenia zestawienia, zidentyfikowała ponad 600 organizacji publikujących najwięcej artykułów w czasopismach naukowych w latach 2012-2017 (na podstawie Web of Science Core Collection). Tę liczbę następnie ograniczono do tych instytucji, które złożyły przynajmniej 50 wniosków patentowych do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization) w ww. latach. Każdy kandydat został oceniony przy zastosowaniu 10 różnych parametrów.
Kolejnym krokiem była ocena stopnia w jakim te wysiłki zaowocowały przyznaniem patentów, na podstawie baz danych Derwent World Patents Index oraz Derwent Innovations Index. W analizie uwzględniono również stopień, w jakim patenty danego uniwersytetu były wzmiankowane we wnioskach patentowych innych instytucji. Dane te wykorzystane zostały w celu oszacowania wpływu tych patentów na aktualnie prowadzone działania badawcze i rozwojowe. Ponadto zmierzono także, jak często przeciętny artykuł naukowy z danej instytucji cytowany jest we wnioskach patentowych, aby zbadać związek pomiędzy badaniami podstawowymi prowadzonymi na danej uczelni, a zastosowaniem ich wyników w praktyce.
Opisując wyróżniające naszą uczelnię pola działalności agencja Thomson Reuters zwróciła uwagę na współpracę chemików z UJ z chińskimi naukowcami, która zmierza do zaprojektowania nowej generacji katalizatorów redukujących aż o 90% ilość zanieczyszczeń emitowanych przez silniki Diesla. Wspomniano także o przeprowadzonej w 2018 r. operacji serca, podczas której lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie użyli techniki obrazowania holograficznego w czasie rzeczywistym.
Zwycięzcą rankingu Reutersa został ponownie belgijski uniwersytet KU Leuven. Drugie miejsce zajął niemiecki Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg. Miejsca trzecie i czwarte należą do uczelni z Wielkiej Brytanii - Imperial College London i Uniwersytetu w Cambridge.
Wyniki rankingu Europe`s Most Innovative Universities 2019 są dostępne na stronie: graphics.reuters.com/EUROPE-UNIVERSITY-INNOVATION/010091N02HR/index.html.
Źródło: www.uj.edu.pl