Na ponad 370 polskich uczelniach, publicznych i niepublicznych, rozpoczął się rok akademicki 2019/2020. Według resortu nauki na pierwszym roku studiów stacjonarnych zajęcia zaczęło ok. 300 tys. studentów. Miniony rok akademicki był czasem przygotowań do przyjęcia przez uczelnie kluczowych rozwiązań Konstytucji dla Nauki. Główną osią zmian w polskim szkolnictwie wyższym będzie internacjonalizacja nauki i kształcenia. Już wkrótce poznamy też laureatów konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza".
Na Politechnice Warszawskiej uroczystość otworzył rektor uczelni, prof. Jan Szmidt. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rok 2019 jest zarówno okresem wdrażania nowego sytemu funkcjonowania Politechniki Warszawskiej, jak i aspiracji osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego. - Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020 rozpoczyna czwarty rok kadencji władz akademickich. Najbliższe miesiące będą szczególne, gdyż naszą wspólnotę czekają zmiany zarówno związane z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej Konstytucją dla Nauki, jak i z wyborem nowego Rektora Politechniki Warszawskiej - powiedział prof. Jan Szmidt.
Na Uniwersytecie Warszawskim przemówienie inauguracyjne prof. Marcina Pałysa, rektora UW, koncentrowało się m.in. na korzyściach, jakie przynosi współpraca wewnątrz uniwersytetu. Rektor zaapelował o zachowywanie standardów debaty publicznej oraz szacunku do współrozmówców. - Dyskusje publiczne coraz rzadziej obliczone są na znalezienie choć minimalnej płaszczyzny porozumienia, a coraz częściej mają po prostu zniszczyć adwersarza. Mamy ogromny problem z głosami radykalnymi, skrajnymi, z brakiem szacunku dla dyskutantów, dla innych ludzi, z brutalizacją języka i zachowań – podkreślał rektor.
To już 656. rok akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczęło go ok. 35 tys. studentów. W tym roku Uniwersytet Jagielloński przyjął na studia prawie 7,6 tys. nowych osób, podczas gdy chętnych było prawie 30 tys. Rektor uczelni, prof. Wojciech Nowak zapowiedział, że przed społecznością akademicką stoją nowe wyzwania: W uczelni powstały nowe, nieistniejące dotąd podmioty, jak rada uczelni, 26 rad dyscyplin naukowych, cztery szkoły doktorskie oraz ich regulaminy.
W tym roku zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie rozpoczęło ponad 5,2 tys. nowych studentów. Rektor uczelni prof. Andrzej Chochół podkreślił na inauguracji, że coraz więcej studentów z zagranicy przyjeżdża studiować w Krakowie, a w ub. roku akademickim na UEK przyjechało ok. 350 studentów cudzoziemców. Łącznie w tym roku akademickim w murach uczelni kształcić się będzie ok. 15,5 tys. żaków.
Politechnika Krakowska przyjęła w tym roku więcej nowych studentów, bo prawie 4 tys. Zadowolenie z tego faktu wyraził rektor uczelni, prof. Jan Kazior, który zaznaczył, że w tym roku trudniej niż w poprzednich było się dostać na studia w Politechnice Krakowskiej. Zgłosiło się również więcej kandydatów. Od tego roku akademickiego uczelnia ma nowy statut, radę uczelni, szkołę doktorską, a wydziały mają być skupione wokół ośmiu dyscyplin naukowych.
75. rok akademicki zinaugurowała Politechnika Śląska w Gliwicach. Wykład inauguracyjny "Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej" wygłosił prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008. Gościem uroczystości był rektor Politechniki Lwowskiej prof. Yuriy Bobalo. Podczas uroczystości wręczono medale najlepszym absolwentom, w tym najlepszemu absolwentowi w specjalności lotniczej.
Na Politechnice Wrocławskiej nowy rok akademicki rozpoczęło ponad 26 tys. studentów. Jak poinformował rektor uczelni, prof. Cezary Madryas, od teraz uczelnia ma trzynaście wydziałów, odpowiadających za kształcenie studentów, natomiast badania są prowadzone w dwunastu dyscyplinach. Z kolei na Politechnice Gdańskiej w nowym roku kształcić się będzie około 15 tysięcy studentów i doktorantów. Uczelnia będzie kontynuować prace nad dwoma centrami: informatycznym oraz ekoinnowacji. Rektor uczelni, prof. Krzysztof Wilde przypomniał, że Politechnika Gdańska znalazła się w gronie szkół ubiegających się o status uczelni badawczej.
Uczelnią badawczą chce w tym roku stać się również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, oznajmił rektor uczelni, prof. Andrzej Tretyn. Rok akademicki 2019/2020 rozpoczęło ok. 22 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego tytuł doktora honoris causa UMK otrzymał prof. Norman Davies.