To decyzja przełomowa - tak o przyznaniu prawie 19 mln zł przez polski resort nauki na rozbudowę budynku wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) mówi PAP dziekan wileńskiego wydziału, prof. Mieczysława Zdanowicz.
Jak dodała, obecnie najważniejszym zadaniem jest stworzenie solidnej bazy lokalowej.
Umowa w sprawie przyznania pieniędzy na inwestycję została podpisana; w Białymstoku podpisali ją wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz władze uczelni.
Brak odpowiednich pomieszczeń nie tylko utrudnia funkcjonowanie filii polskiej uczelni w Wilnie. W 2015 roku Instytucjonalna Komisja Akredytacyjna składająca się z ekspertów z Europy Zachodniej wskazała w swych wnioskach, że stan bazy materialnej wileńskiej filii UwB osiągnął stan krytyczny. Eksperci dali sześć lat na rozwiązanie tego problemu; termin upływa w 2021 roku.
Jak informuje dziekan Zdanowicz, rozmowy w sprawie poprawy sytuacji materialnej „były prowadzone dwutorowo”. Rozmawiano o możliwości remontu i rozbudowy budynku o powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych przy ulicy Aguonu, który wydział posiada na własność. Z władzami litewskimi prowadzone były też rozmowy w sprawie znalezienia innego budynku, spełniającego wymogi obowiązujące uczelnie wyższe. Ostatecznie zapadła decyzja o przeprowadzeniu remontu i rozbudowie posiadanej nieruchomości. Zakłada się, że inauguracja roku akademickiego 2021-2022 odbędzie się właśnie tam.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie działa od 2007 roku. Zajęcia od początku odbywają się w wynajmowanych pomieszczeniach przy ulicy Kalwaryjskiej o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Na uroczystości inauguracyjne nowego roku akademickiego, wręczenie dyplomów, konferencje naukowe wynajmowana jest sala w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Wynajmowana jest też sala gimnastyczna na zajęcia sportowe dla studentów.
„Brakuje nam większych sal, a także pomieszczeń, które mogą być wykorzystywane przez pracowników do pracy cichej, jako miejsce spotkań seminaryjnych. Nie mamy szatni, budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, większych pomieszczeń wymaga biblioteka, bo nasz księgozbiór już z trudem się mieści w obecnej sali” - wymienia dziekan Zdanowicz.
W ramach planowanej inwestycji budynek przy ulicy Aguonu (Makowej) ma być rozbudowany do powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Prof. Zdanowicz wskazuje na fakt, że przyszły budynek uczelni jest usytuowany tuż obok wileńskiego dworca autobusowego i kolejowego. „Jest to atrakcyjna lokalizacja, gdyż znaczna część naszych studentów dojeżdża do miasta na zajęcia” - mówi Zdanowicz.
Podczas uroczystości podpisania umowy o przyznaniu finansowania wicepremier Gowin podkreślił, że filia w Wilnie jest jedyną filią zagraniczną polskiej uczelni. „Chciałbym podziękować panu rektorowi i całej wspólnocie akademickiej, bo państwo wzięliście na siebie ciężar realizacji misji, która powinna spoczywać na całym polskim państwie. Tą misją jest podtrzymywanie polskości na terytorium Litwy, budowa inteligenckich, intelektualnych, profesjonalnych elit polskich” – powiedział.
Jednym z argumentów powołania w Wilnie filii polskiej uczelni były dane wskazujące, że Polacy na Litwie są najmniej wykształconą społecznością w kraju. W 2001 roku na 1000 mieszkańców Litwy średnio przypadało 126 osób z wyższym wykształceniem, w tym czasie na 1000 Polaków mieszkających na Litwie tylko 63 osoby, czyli wykształconych Polaków było dwa razy mniej niż średnia krajowa.
W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyki i europeistyki; są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia (magisterskie) na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 600 osób; aktualnie kształci się ponad 290 studentów.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny wileńskiej filii UwB jest jedyną uczelnią zagraniczną na Litwie, a także jedynym wydziałem polskiej uczelni publicznej działającym poza granicami kraju. Działalność wydziału jest finansowana z budżetu polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia korzysta też z dotacji państwa litewskiego.
Źródło: PAP Nauka w Polsce