Z holenderskiego raportu Stay rates of international graduates wynika, że z 85 880 studentów zagranicznych, którzy studiowali w Holandii w latach 2007-2013, 22 000 pozostawało w kraju pięć lat po ukończeniu studiów. Ponad połowa cudzoziemców opuszcza ten kraj w ciągu roku od ukończenia studiów, a po pięciu latach pozostaje ich około 25%.
Dane wskazują, że szkolnictwo wyższe jest jednym z bardzo istotnych źródeł dostarczających rynkowi holenderskiemu wykwalifikowanych pracowników. Co najmniej 72% studentów zagranicznych znalazło tu pracę w ciągu pięciu lat od zakończenia studiów. Decyzję o podjęciu stałej pracy w Holandii podejmują najczęściej studenci kierunków technicznych, a także związanych z opieką zdrowotną i naukami przyrodniczymi. - Studenci zagraniczni przyczyniają się zarówno do rozwoju naszej gospodarki, jak i finansów państwowych. Kończą też te kierunki, w których mamy niedobór wykwalifikowanej siły roboczej - mówi Mark Vlek de Coningh, konsultant firmy badawczej Nuffic.
W raporcie stwierdzono również, że absolwenci nie zawsze kontynuują życie w regionie, w którym studiowali. Wielu przenosi się do regionu Randstad i Eindhoven, w których można najłatwiej znaleźć pracę. Aż 25% z nich mieszka na stałe w Amsterdamie. Natomiast Eindhoven ma specjalny program zachęcający studentów zagranicznych do pozostania w tym regionie. Jeśli w kraju uda się zatrzymać wszystkich absolwentów objętych badaniem, którzy nadal w nim mieszkają po pięciu latach od ukończenia studiów, to według Rady ds. Internacjonalizacji roczna suma dochodów wyniesie 2,08 miliarda euro.
Źródło: www.pienews.com