Tym samym uczelnia dołączyła do ponad 40 polskich uczelni i instytucji naukowych, posiadających to wyróżnienie. W regionie tytuł ten posiada już Politechnika Śląska w Gliwicach.
"Logo Komisji Europejskiej +HR Excellence in Research+ to nie tylko prestiż i wyróżnienie dla uczelni, jako instytucji stwarzającej naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju, ale także szansa na premiowanie uczelni w krajowych i międzynarodowych konkursach grantowych" - powiedział PAP rzecznik UŚ Jacek Szymik-Kozaczko.
Komisja Europejska nadaje logo HR Excellence in Research tym jednostkom, które tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju, posiadają przejrzyste procesy rekrutacji pracowników naukowych oraz wdrożyły zasady opracowanych przez Komisję Europejską dwóch dokumentów: Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Zawierają one rekomendacje dla państw członkowskich, których celem jest stworzenie atrakcyjnego i otwartego rynku pracy dla naukowców z UE.
W karcie zawarte są prawa i obowiązki pracowników naukowych, ich pracodawców, a także instytucji finansujących badania poprzez przyznawanie grantów. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności, opieki naukowej dla młodych. Zalecenia zebrane w kodeksie odnoszą się do zasad rekrutacji. Mają one sprawić, aby zasady te były otwarte dla wszystkich, transparentne i porównywalne na poziomie międzynarodowym.
Instytucje, które dostosowały swoje wewnętrzne przepisy i procedury do zaleceń zawartych w europejskich dokumentach, otrzymują od Komisji Europejskiej logo HR Excellence in Research. Jest ono przyznawane ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE.
Szymik-Kozaczko przypomniał, że wyróżnienie daje też możliwość premiowania uczelni w konkursach grantowych - krajowych i międzynarodowych.
Logo nie jest przyznawane na zawsze. Po dwóch latach instytucje muszą przeprowadzić ocenę postępu i efektów wdrażania zasad Karty i Kodeksu, a po czterech latach przeprowadzona zostanie analiza zewnętrzna przez ekspertów powołanych przez KE, której wyniki warunkują zachowanie prawa do używania logo.
Lista polskich instytucji, którym przyznano wyróżnienie jest dostępna na stronie: https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r#show_POLAND
Źródło: PAP – Nauka w Polsce