W drugim dniu Forum Rektorów Uczelni Technicznych Polski i Ukrainy odbyły się równolegle obrady w siedmiu „okrągłych stołach”.
"Okrągły stół nr 1" dotyczył umiędzynarodowienia jako kluczowego czynnika rozwoju europejskiego szkolnictwa wyższego. Obrady prowadzili wspólnie prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, prof. Jewgeni Sokol, rektora Politechniki Charkowskiej i prof. Sergey Sidorenko prorektor KPI. W trakcie dyskusji omówione zostały doświadczenia współpracy dwustronnej, jak również wyzwania stojące przed uczelniami Polski i Ukrainy.
"Okrągły stół nr 2" zajmował się europejską akredytacją programów inżynierskich i rankingami studiów w zakresie Engineering & Technology. Obrady prowadzone były wspólnie przez prof. Tomasza Łodygowskiego, rektora Politechniki Poznańskiej i prof. Gennadija Pivniaka, rektora Uniwersytetu Górniczego w Dnipro. Wśród występujących byli m.in. prof. Bohdan Macukow z Politechniki Warszawskiej, który przedstawił doświadczenia Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, który mówił o nowym podejściu do rankingów kierunków studiów inżynierskich.
"Okrągły stół nr 3" obradował pod hasłem "Erasmus+ opportunities for Ukrainian and Polish higher education institutions - a good start for long-term cooperation". Ze strony polskiej obrady prowadziła Beata Skibińska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a ze strony ukraińskiej Angela Piatova z Politechniki Kijowskiej. Mówcy podkreślili, że program Erasmus+ ma ogromne znaczenie dla Ukrainy i wpływa na mobilność młodych ludzi kształcących się w tym kraju. W tej dziedzinie niezwykle istotne są także systemy zapewnienia jakości.
"Okrągły stół nr 4", prowadzony wspólnie przez prof. Sławomira Wiaka, rektora Politechniki Łódzkiej i prof. Evstahija Krizhanivskiego, rektora Iwano-Frankowskiego Uniwersytetu Ropy Naftowej i Gazu, zajmował się tematem podwójnych dyplomów i współpracy uczelni technicznych Polski i Ukrainy w zakresie dydaktyki. Uznano, że szerokie uruchomienie wspólnych programów studiów jest kluczem do efektywnej współpracy uwzględniającej możliwości i potrzeby obu stron.
"Okrągły stół nr 5" zajmował się europejskimi sieciami start-upów i tworzeniem silnych środowisk innowacyjnych, Obrady prowadzili prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i Katarzyna Walczyk-Matuszczyk, prezeska Stowarzyszenia TOP-500 Innovators ze strony polskiej oraz Wołodymir Gnat, dyrektor Parku Naukowego "Politechnika Kijowska" ze strony ukraińskiej. Wśród mówców byli m. in. dr Przemysław Sekielski z Politechniki Łódzkiej, dr Kinga Kurowska z Politechniki Warszawskiej i dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy". Stwierdzono, że w epoce lawinowego rozwoju innowacji, temat europejskich sieci start-upów jest niezwykle na czasie. Podkreślona została rola, jaką spełniają organizacje pozarządowe we wspieraniu innowacji. Przedstawiciele szkół wyższych na Ukrainie wskazali szereg korzyści płynących m.in. z perspektywy udziału ich uczelni w rozwoju sieci międzynarodowej.
"Okrągły stół nr 6" przekształcił się, dzięki inicjatywie dra Zygmunta Krasińskiego, dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego "Horyzont 2020" w Polsce, w pełnoformatowy Dzień informacyjny "Horizon 2020 INFO DAY" Energy & Environment w ramach projektu EaP Plus, z udziałem ponad 150 uczestników. Obrady otworzyli: Maksym Stricha, wiceminister oświaty i nauki Ukrainy, Mychailo Ilchenko, prorektor ds. nauki Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowski Politechniczny Instytut im. Igora Sikorskiego” oraz Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. Spotkanie prowadził Zygmunt Krasiński. Spotkanie zostało wysoko ocenione przez uczestników. Uznano, że nawiązane kontakty pozwalają rozszerzyć wiedzę o "Horyzoncie 2020" i stanowią niezbędną podstawę do przygotowania nowych międzynarodowych projektów.
"Okrągły stół nr 7" poświęcony był nowoczesnej edukacji prawnej - w kontekście specyfiki uczelni technicznych. Partnerem ze strony polskiej był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a ze strony ukraińskiej Wydział Socjologii i Prawa Politechniki Kijowskiej.
W sumie, w obradach "okrągłych stołach" udział wzięło ponad 400 osób, z których co czwarta miała okazje przedstawić swoją prezentację lub zabrać głos w debacie. Zgodnie uznano, że tak szeroko zakrojonej debaty w historii polskich i ukraińskich kontaktów edukacyjnych jeszcze nie było. Stanowi to dobrą podstawę do rozwoju współpracy w przyszłości.