Studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego znalazły się na 68. miejscu rankingu najlepszych studiów tego typu na świecie, przygotowywanym przez "Financial Times". 78. miejsce zajął program Aalto University, realizowany m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zwycięzcą jest chińsko-amerykański program Kellogg-HKUST EMBA. Ranking powstaje od 17 lat na podstawie ankiet wypełnianych przez absolwentów kierunków trzy lata po zakończeniu edukacji (roczna próba obejmuje 4610 absolwentów) i autoewaluacji uczelni. Najważniejszym kryterium oceny jest uzyskany awans zawodowy absolwentów i średnia ważona wysokość ich zarobków. Autorzy rankingu oceniają też kadrę dydaktyczną i umiędzynarodowienie programów.

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęły - tak, jak w poprzednim roku - chińsko-amerykański program prowadzony przez Kellogg/HKUST Business School. Na drugim miejscu uplasowały się studia EMBA-Global Asia, prowadzone wspólnie przez University of Hong Kong, London Business School i Columbia Business School (USA). Na trzecim miejscu uplasował się z kolei program Tsinghua University, prowadzony wspólnie ze słynną szkołą zarządzania i biznesu Insead.

Polska reprezentowana jest w rankingu "Financial Times" przez dwa programy. Na 68. miejscu znalazły się studia Executive MBA prowadzone samodzielne przez Akademię Leona Koźmińskiego. Z kolei 78. pozycję zajął program łączony Aalto EMBA, firmowany przez fiński Uniwersytet Aalto, który realizowany jest m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

"MBA można dziś studiować w kilkunastu tysiącach uczelni na świecie i w kilkudziesięciu instytucjach edukacyjnych w Polsce. Dlatego obecność ALK wśród najlepszych to wielki sukces uczelni, ale przede wszystkim absolwentów programu Executive MBA. To ich rozwijające się kariery przesądzają o pozycji programu" – komentuje wyniki rankingu rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Witold T. Bielecki.

"My też badamy losy absolwentów i mogę potwierdzić, że absolwenci MBA naszej uczelni niemal w każdym przypadku awansują, a dla wielu z nich jest to awans znaczący, na najwyższe stanowiska menedżerskie" – mówi programów MBA realizowanych w ramach Kozminski Executive Business School Sylwia Hałas-Dej.

Absolwenci programów z pierwszej trójki rankingu "Financial Times" zarabiają – najczęściej w Chinach – od 300 tys. do 470 tys. dolarów rocznie. Z kolei roczne zarobki brutto polskich absolwentów EMBA, najczęściej zajmujących stanowiska prezesów, są na poziomie 167 tys. dolarów.

Z pełnym rankingiem można się zapoznać na stronie internetowej: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/executive-mba-ranking-2017

autor: Katarzyna Florencka

Źródło: PAP Nauka w Polsce