Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował w piątek kolejny, 81. już rok akademicki, jednocześnie oficjalnie zamykając obchody jubileuszu 80-lecia istnienia. Wśród priorytetów na kolejne lata rektor wymienił dalszą internacjonalizację i większą aktywności badawczą.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował w piątek kolejny, 81. już rok akademicki, jednocześnie oficjalnie zamykając obchody jubileuszu 80-lecia istnienia. Wśród priorytetów na kolejne lata rektor wymienił dalszą internacjonalizację i większą aktywności badawczą.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach to największa uczelnia w regionie kształcąca w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych. Za kilka dni naukę rozpocznie tam ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3,8 tys. studentów pierwszego roku (łącznie na I i II stopniu studiów).

Podczas piątkowej inauguracji doradca prezydenta RP dr Agnieszka Lenartowicz-Łysik odczytała list Andrzeja Dudy skierowany do środowiska katowickiego uniwersytetu.

Prezydent odniósł się z nim m.in. do reformy szkolnictwa wyższego. "Przed ludźmi nauki, a i przed politykami, twórcami kultury, przedsiębiorcami - stoi dziś wielkie, pilne zadanie: musimy zintensyfikować rozwój cywilizacyjny Polski. Nie będzie to możliwe bez reorganizacji systemu szkolnictwa wyższego oraz sposobów zarządzania instytucjami naukowymi. Uważam to za jeden z priorytetów polityki naszego państwa" – ocenił prezydent.

Jak podkreślił rektor uczelni dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, na jego ręce listy gratulacyjne złożyli także m.in. wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Przed uroczystościami rektor uniwersytetu powiedział PAP, że rozpoczyna kolejny rok akademicki z optymistycznym nastawieniem. "Jesteśmy po pierwszym roku nowej kadencji władz uczelni, zrobiliśmy dość dużo zmian, widzimy, że uczelnia nabiera rozpędu, stąd jestem optymistą, jeżeli chodzi o nasze funkcjonowanie w przyszłym roku" – ocenił.

Wyjaśnił, że zmiany miały głównie charakter organizacyjny. "Dotyczyły również naboru studentów, zmniejszyliśmy nabór (o jedną trzecią na studia stacjonarne – PAP), podnieśliśmy poprzeczkę, pracujemy bardzo mocno nad poprawą jakości kształcenia. Chcemy, żeby te nasze studia cieszyły się jak najlepszą opinią, żeby wartość tych studiów wzrosła (…). Musimy mieć wysoką jakość badań naukowych, po to żeby konkurować nie w skali województwa, kraju - ale globalnie. W perspektywie strategicznej 10-20 lat nie mamy innego wyjścia" – zaznaczył.

Wśród priorytetów na nowy rok akademicki dr hab. Tomanek wymienił dalszą internacjonalizację, w tym uzyskanie międzynarodowych akredytacji. "Priorytetem jest również wzrost aktywności publikacyjnej kadry naukowej" - dodał.

Rektor pytany, czego by życzył sobie na nowy rok, odpowiedział – odnosząc się do reformy szkolnictwa wyższego – że stabilności. "Trwająca ciągle dyskusja (o reformie – PAP), powoduje, że środowisko naukowe koncentruje się na tych dyskusjach, co niestety odciąga uwagę od tego, co jest fundamentem – od nauki, podnoszenia jakości badań i dbania o markę uniwersytetu" – powiedział.

Inauguracji roku akademickiego towarzyszyła uroczystość odnowienia doktoratu cenionego ekonomisty prof. Andrzeja Stanisława Barczaka – po 50 latach od nadania. Jak powiedział rektor, to czwarta w historii uczelni taka uroczystość.

"To przede wszystkim pokazanie siły uniwersytetu, który potrafi nadać doktorat, a po pół wieku (ten ówczesny doktorant – PAP) jest z nim dalej związany, już nie formalnie jako pracownik, ale wciąż aktywnie promując markę uniwersytetu, chociażby w mediach" – dodał rektor.

Ponadto podczas uroczystości pięciu najlepszych studentów otrzymało "czeki" o wartości 5 tys. zł każdy w ramach nowego projektu "Uniwersytet Talentów". Kwotę tę będą mogli wydać na swój rozwój np. na opłacanie udziału w konferencjach naukowych czy zakup materiałów naukowych.

Wykład inauguracyjny pt. "Zastosowania estymacji punktowej" wygłosili dr hab. inż. Wojciech Gamrot, prof. UE oraz dr hab. Tomasz Żądło, prof. UE.

W piątek rektor podał także, że jego uczelnia zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu "Google internetowe rewolucje". Otrzymaną nagrodę w wysokości 25 tys. zł przeznaczy na adaptację przestrzeni dla studentów.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju oraz największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. W dotychczasowej historii uczelnia wykształciła ok. 80 tys. absolwentów. Dziś składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji.

Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

Piątkowa inauguracja była jednocześnie zakończeniem obchodów 80-lecia uniwersytetu. "Rok jubileuszowy był powrotem do tradycji, do tego, że istniejemy na Śląsku nie od wczoraj. Był czas na refleksję, ale świętowanie nie przesłaniało nam koniecznych zmian, które były podejmowane" – zaznaczył.

Jednym z elementów zakończonego właśnie jubileuszu była wystawa zestawiająca zdjęcia archiwalne ze współczesnymi, które pokazują infrastrukturę uczelni, sylwetki pracowników, absolwentów oraz studentów. Uniwersytet wydał też płytę z nagraniem koncertu jubileuszowego, który odbył się w styczniu br.

autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik
edytor: Anna Ślązak

Źródło: PAP Nauka w Polsce