Politechnika Śląska uzyskała prestiżowe logo HR Excellence in Research. Przyznaje je Komisja Europejska tym instytucjom, które spełniają europejskie standardy w badaniach naukowych i zatrudnianiu naukowców. Logo pomaga m.in. w pozyskiwaniu różnego rodzaju grantów.
Politechnika Śląska uzyskała prestiżowe logo HR Excellence in Research. Przyznaje je Komisja Europejska tym instytucjom, które spełniają europejskie standardy w badaniach naukowych i zatrudnianiu naukowców. Logo pomaga m.in. w pozyskiwaniu różnego rodzaju grantów.
Tym samym uczelnia dołączyła do ponad 40 polskich instytucji naukowych, które mogą poszczycić się tym wyróżnieniem. O jego przyznaniu poinformował rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś.
Komisja Europejska nadaje logo HR Excellence in Research jednostkom, które tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju, posiadają przejrzyste procesy rekrutacji pracowników naukowych oraz wdrożyły zasady opracowanych przez Komisję Europejską dwóch dokumentów: Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Zawierają one rekomendacje dla państw członkowskich, których celem jest stworzenie atrakcyjnego i otwartego rynku pracy dla naukowców z UE.
W karcie zawarte są prawa i obowiązki pracowników naukowych, ich pracodawców, a także instytucji finansujących badania poprzez przyznawanie grantów. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności, opieki naukowej dla młodych. Zalecenia zebrane w kodeksie odnoszą się do zasad rekrutacji. Mają one sprawić, aby zasady te były otwarte dla wszystkich, transparentne i porównywalne na poziomie międzynarodowym.
Instytucje, które dostosowały swoje wewnętrzne przepisy i procedury do zaleceń zawartych w europejskich dokumentach, otrzymują od Komisji Europejskiej logo HR Excellence in Research. Jest ono przyznawane ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE.
Jak przypomniał rzecznik Politechniki Śląskiej, logo pomaga instytucjom m.in. w pozyskiwaniu różnego rodzaju grantów.
Logo nie jest przyznawane na zawsze. Po dwóch latach instytucje muszą przeprowadzić ocenę postępu i efektów wdrażania zasad Karty i Kodeksu, a po czterech latach przeprowadzona zostanie analiza zewnętrzna przez ekspertów powołanych przez KE, której wyniki warunkują zachowanie prawa do używania logo.
Inicjatorem i koordynatorem procesu starania się o to wyróżnienie na Politechnice Śląskiej było tamtejsze Centrum Zarządzania Projektami; działania te trwały od wiosny ub. r.
Jak podkreślił dr hab. inż. Krzysztof Wodarski, prof. nadzw. w Politechnice Śląskiej, uczelnia uzyskała logo dzięki współpracy wielu osób i podmiotów. "Pokazuje to, jak ważna w tego typu projektach jest współpraca na rzecz wspólnego celu. Obecnie stoi przed nami realizacja strategicznych zadań, które wyznaczyliśmy sobie, aby to logo utrzymać. Mamy na to cztery lata. Sukces w tym względzie będzie możliwy tylko dzięki wspólnym działaniom" – zaznaczył.
Lista polskich instytucji, którym przyznano wyróżnienie jest dostępna na stronie: https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r#show_POLAND
Źródło: PAP – Nauka w Polsce