Szkolenie prowadzone będzie w trybie online przy pomocy programu Zoom, do którego każdy zapisany uczestnik otrzyma dostęp drogą mailową.
Celem szkolenia jest poznanie wiedzy potrzebnej do obsługi studentów cudzoziemców na uczelniach od rekrutacji po prowadzenie studiów oraz sprawozdawczość w świetle najnowszych zmian w prawodawstwie, w tym ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z 20 lipca 2018 r. oraz rozporządzeń do tejże ustawy.
Szkolenie poprowadzi Maria Stós, zastępca kierownika Działu Rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwenta socjologii. Od 7 lat zajmuje się kwestiami rekrutacji i toku studiów cudzoziemców, promocją zagraniczną, przygotowaniem aktów prawnych oraz procedur dotyczących rekrutacji na studia. Uczestniczy w targach zagranicznych oraz w spotkaniach z osobami zainteresowanymi podejmowaniem studiów w Polsce organizowanymi za granicą. Prowadzi szkolenia dla pracowników uczelni z zakresu procedur administracyjnych, obsługi cudzoziemców oraz weryfikacji zagranicznych dokumentów potwierdzających wykształcenie.
Blok 1 – podstawy prawne
- Postawy prawne – co o wspólnych studiach mówią przepisy;
- Zasady podejmowania studiów wyższych przez cudzoziemców;
- Regulacje dotyczące wydawania dyplomów.
Blok 2 – „wąskie gardła” – przeszkody, które trzeba pokonać, aby stworzyć program wspónych studiów
- Umowa partnerska – jakie elementy powinna zawierać;
- Problemy, które możemy napotkać przy tworzeniu programów wspólnych (m.in. opłaty, czas trwania studiów, wydawanie dyplomów, rekrutacja);
- Prąblemy i wątpliwości zgłoszone przez uczestników
Blok 3 – Tok studiów wspólnych
- Rekrutacja – jak może wyglądać;
- Sprawozdawczość – jak powinna wyglądać, na jakie problemy natykamy;
- Dokumentacja przebiegu studiów wspólnych;
- Wydawanie dyplomu – kto, jak i kiedy?