Politechnika Białostocka stale wprowadza usprawnienia procedur oraz obsługi administracyjnej umów i projektów międzynarodowych, w ramach realizacji strategii Uczelni. Zgodnie z Zarządzeniem nr 113/2023 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 29 listopada 2023 roku w pionie Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej zostały utworzone trzy jednostki:

  • Dział Projektów Międzynarodowych Erasmus+ i NAWA
  • Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych
  • Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej
  • oraz samodzielne stanowisko specjalisty ds. komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej.

Celem wprowadzonej zmiany jest zapewnienie węższej specjalizacji poszczególnych działów, co ułatwi pracownikom jednostek podwyższanie kwalifikacji w konkretnie sprecyzowanym zakresie, wspieranie dzielenia się wiedzą oraz zastępowalność w wykonywaniu obowiązków, a tym samym przyczyni się do efektywnej realizacji zadań w ramach strategii umiędzynarodowienia uczelni.

Dział Projektów Międzynarodowych Erasmus+ i NAWA (DPM) jest dedykowany do obsługi administracyjnej i organizacyjnej projektów w ramach naborów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W DPM pracownicy PB znajdą pomoc podczas przygotowywania i realizacji projektów Erasmus+ zarówno w ramach Akcji 2 „Współpraca organizacji i instytucji” (takich jak np. Partnerstwa Współpracy), jak też Akcji Centralnej. DPM będzie także pełnił funkcję Biura Projektu w przypadku przedsięwzięć finansowanych przez NAWA (np. Spinaker, Welcome To Poland, Parterstwa Stategiczne). Kierownikiem Działu Projektów Międzynarodowych Erasmus+ i NAWA jest pani mgr inż. Agata Dziekońska, natomiast zastępcą kierownika pani mgr Anna Ulitko-Ławicka.

Z kolei pracownicy Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych (MUM) zajmą się działaniami zmierzającymi do rozszerzenia współpracy międzynarodowej PB, przygotowaniem oraz obsługą administracyjną umów o współpracy Uczelni i jej jednostek organizacyjnych z partnerami zagranicznymi. Do MUM należy zgłaszać wszelkie planowane przyjazdy gości zagranicznych (w tym nauczycieli, naukowców, pracowników administracyjnych, doktorantów, stażystów, praktykantów i studentów). Pracownicy pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, ustaleniu we współpracy z wydziałem goszczącym planu pobytu gości, zorganizują zwiedzanie kampusu PB, itp. Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych zajmuje się także działaniami promocyjnymi oferty edukacyjnej PB zagranicą oraz rekrutacją cudzoziemców na studia w językach obcych. Dział MUM ma również w zakresie swojej działalności obsługę administracyjną służbowych wyjazdów zagranicznych pracowników Uczelni (z wyłączeniem np. wyjazdów na konferencje naukowe obsługiwanych przez Dział Nauki), oraz wszelkie mobilności studentów (np. wymiany semestralne i praktyki Erasmus+ oraz Edukacja, mobilności w ramach podwójnego dyplomowania, BIPy). To z pracownikami MUM spotkacie się Państwo na organizowanych cyklicznie wydarzeniach typu Erasmus Days, International Staff Week, mogą was również wspomóc w organizacji wszelkich wydarzeń o charakterze międzynarodowym planowanych na wydziałach. Stałe monitorowanie realizacji zobowiązań Uczelni wobec Komisji Europejskiej wynikających z Erasmus Charter oraz bieżąca współpraca Działu MUM z koordynatorami ds. programu Erasmus+ i pełnomocnikami ds. współpracy międzynarodowej powoływanymi na poszczególnych wydziałach, jak również organizacja spotkań informacyjnych dla pracowników Uczelni przyczynią się do dalszego rozwoju współpracy międzynarodowej. Kierownikiem Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych jest pani mgr inż. Agata Dziekońska, natomiast zastępcą kierownika pani mgr Grażyna Jakimiuk.

Trzecia jednostka to Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej (KKPB), kierowana przez panią dr Katarzynę Annę Kuźmicz. Działania Klasy Konfucjańskiej PB obejmują organizowanie kursów językowych na różnych poziomach języka chińskiego oraz organizowanie wydarzeń popularyzujących kulturę i sztukę Chin. Ponadto KKPB organizuje i przeprowadza międzynarodowo uznawane certyfikowane egzaminy biegłości językowej HSK.

Ponadto w pionie Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej zostało utworzone samodzielne stanowisko Specjalisty ds. komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej. Zatrudniona na nim pani dr Joanna Szydło koordynuje inicjatywę Study in Bialystok, zainicjowaną przez Politechnikę Białostocką w celu współpracy uczelni w naszym mieście i Miasta Białystok w zakresie stworzenia przyjaznych warunków do przyjazdu i pobytu w Białymstoku studentów zagranicznych. Pani dr Joanna Szydło zajmuje się także organizacją spotkań dla studentów i pracowników Uczelni oraz gości zagranicznych podnoszących kompetencje interpersonalne i międzykulturowe. Pierwsze takie warsztaty odbyły się 6 grudnia w trakcie XI ISW Erasmus+. Inne zaplanowane działania przyczynią się do zwiększenia efektywności procedur komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w sprawach międzynarodowych.

Na zdjęciu od lewej: dr Joanna Szydło, mgr Grażyna Jakimiuk, mgr Anna Ulitko-Ławicka, mgr inż. Agata Dziekońska, dr Katarzyna Anna Kuźmicz. Fot. Dariusz Piekut/ PB

Źródło: pb.edu.pl