Komisja Europejska opublikowała listę 30 sojuszy Uniwersytetów Europejskich, wybranych w ramach nowej inicjatywy europejskich szkół wyższych. Pięć polskich uczelni Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet SWPS, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Łódzki zostały członkami sojuszy Uniwersytetów Europejskich na pełnych prawach.

Już 23 uniwersytety z Polski są częścią powstających Uniwersytetów Europejskich. Są to: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Śląska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet SWPS i Politechnika Krakowska.

Zważywszy na rekordowy budżet w wysokości 402,2 mln euro w ramach programu Erasmus+ na lata 2021-2027, istniejące sojusze europejskich szkół wyższych będą nadal otrzymywać wsparcie w ramach współpracy z ponad 50 dodatkowymi instytucjami szkolnictwa wyższego.

Uczelnie z Polski, które otrzymały dofinansowanie UE:

  • W kategorii uczelni kontynuujących prace w sojuszach z 2020 r.: Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Śląski.
  • W kategorii uczelni, które dołączyły do sojuszy z roku 2020: Politechnika Gdańska, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Łódzki.
  • W kategorii uczelni, które znalazły się w nowych sojuszach z 2023 r.: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Pełna lista polskich uczelni wybranych w roku 2023 przedstawia się następująco:

  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie – sieć COLOURS* (COLlaborative innOvative sUstainable Regional UniverSities).
  • Politechnika Gdańska i Politechnika Warszawska – sieć ENHANCE (European Universities of Technology Alliance).
  • Uniwersytet SWPS – sieć ERUA (European Reform University Alliance).
  • Politechnika Poznańska – sieć EUNICE (European University for Customised Education).
  • Politechnika Śląska – sieć EURECA-PRO (European University on Responsible Consumption and Production).
  • Politechnika Krakowska – sieć STARS EU (STrategic Alliance for Regional TranSition – STARS European University).
  • Uniwersytet Śląski – sieć T4EU Transform4Europe (T4EU: The European University for Knowledge Entrepreneurs).
  • Uniwersytet Łódzki – sieć UNIC (The European University of Cities in Post-Industrial Transition).
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – sieć UNIVERSEH (European University for Earth and Humanity).

Komisja Europejska opublikuje kolejny nabór wniosków w ramach programu Erasmus+ jesienią 2024 roku. Jej celem jest rozszerzenie listy do 60 sojuszy Uniwersytetów Europejskich łącznie, do połowy 2024 roku. Należy spodziewać się, że kolejne polskie uczelnie staną się częścią Uniwersytetów Europejskich.

Źródło: frse.org.pl

erasmusplus.org.pl