Na rok przed 25. jubileuszowym wydaniem Ranking Szkół Wyższych Perspektywy ma ambicje nieobce całemu środowisku akademickiemu w Polsce: chcemy zaistnieć na arenie międzynarodowej, by móc w sposób czytelny komunikować światu siłę polskiego szkolnictwa wyższego – m.in. taką deklarację złożył Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych, tłumacząc, dlaczego oprawa 24. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023 została opracowana w wersji angielskojęzycznej. Siwiński podkreślił też, że już teraz ranking Perspektyw budzi duże zainteresowanie na świecie dla jego transparentności, obiektywności i responsywności wobec wszelkich uwag zgłaszanych do metodologii.

Za nami uroczysta gala ogłoszenia wyników 24 Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023, która odbywała się w pięknej sali odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie. W gronie ich magnificencji – rektorów i prorektorów najlepszych polskich uczelni publicznych i niepublicznych, a także w gronie dziekanów wydziałów prowadzących najlepsze kierunki studiów uhonorowaliśmy uczelnie, które konsekwentnie dążą do akademickiej doskonałości.

O tym dążeniu, często mimo kryzysów takich jak choćby pandemia czy wojna w Ukrainie, mówił m.in. Marcin Czaja, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Edukacji i Nauki: Gratuluję Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i jednocześnie dziękuję za to, że już po raz dwudziesty czwarty przygotowała ranking uczelni, a uczelniom dziękuję, że poddają się tej weryfikacji prowadzonej przez niezależną organizację, ponieważ to najlepiej świadczy, że nadrzędnym dla was celem jest akademicka doskonałość.

Podziękowania ze sceny popłynęły także od Agnieszki Pietrzak z firmy Huawei, która po raz kolejny jest partnerem głównym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023: Dziękuję panu Waldemarowi Siwińskiemu i całemu zespołowi Fundacji Edukacyjnej Perspektywy za to, że wspieracie uczelnie w dążeniu, które jest bliskie także firmie Huawei – w dostarczaniu młodym ludziom kształcenia na najwyższym poziomie.

Z kolei prof. Michał Kleiber, przewodniczący Kapituły Rankingu Szkół Wyższych podkreślał, że ranking Perspektyw nie ma sobie równych, jeśli chodzi o jego solidność i transparentność: Analizujemy rekordową liczbę wskaźników, aż trzydzieści, opierając się na zobiektywizowanych danych pochodzących z różnych źródeł, a zasady klasyfikacji są od początku do końca przejrzyste i jawne dla wszystkich interesariuszy tego zestawienia.

Po uroczystych przemowach przyszedł czas na to, dla czego do Warszawy przyjechali rektorzy, prorektorzy i dziekani uczelni położonych w różnych ośrodkach akademickich w Polsce, czyli na rozdanie dyplomów dla najlepszych. Nagrodzono uczelnie prowadzące najlepsze kierunki studiów (sklasyfikowano 74 kierunki, o jeden więcej niż przed rokiem – Ranking Kierunków Studiów tutaj), najlepsze uczelnie niepubliczne (ranking tutaj), najlepsze uczelnie z grupy ANS i PUZ (ranking tutaj), przyznano wyróżnienie AWANS 2023 (otrzymała je Politechnika Poznańska, która dokonała największego skoku w rankingu w stosunku do ubiegłorocznej klasyfikacji), a wreszcie na scenę zaproszono piętnaście najlepszych uczelni akademickich w Polsce.

Rektorzy nagrodzonych uczelni o sukcesie kierowanych przez nich instytucji mówili, że to efekt miłości i pasji (prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, czyli najlepszej niepublicznej uczelni, nagrodzonej w rankingu Perspektyw po raz…24!), że to skutek ciężkiej pracy wszystkich ludzi zatrudnionych na uczelni (prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, czyli najlepszej – ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim – uczelni w Polsce) czy wreszcie ogromnej motywacji do działania, jaką czerpie się z dotychczasowych osiągnięć i z inicjatyw takich jak choćby uczestnictwo w sieci Uniwersytetów Europejskich (prof. Agnieszka Misztal, prorektor Politechniki Poznańskiej).

Fot. Anita Kot