Nauka polskiego języka, historii i kultury oraz prezentacja oferty edukacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego znalazły się w programie szkoły letniej dla studentów z Chin, która ruszyła w Łodzi. W zajęciach będzie uczestniczyć 200 młodych Chińczyków z partnerskich uczelni UŁ.

Szkoła letnia "Understanding Poland", przeznaczona dla studentów z partnerskich chińskich uczelni UŁ, organizowana jest w Łodzi od trzech lat i cieszy się rosnącym zainteresowaniem – w ubiegłym roku uczestniczyło w niej 140, a w tym już 200 studentów z Chin.

"Dwutygodniowa szkoła dla studentów z Chin to jeden z elementów umów partnerskich, jakie UŁ podpisał m.in. z Uniwersytetem Guangzhou, Uniwersytetem Syczuańskim czy Syczuańskim Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych w Tianjinie. Dla wydziałów UŁ, które biorą udział w programie, to okazja do przedstawienia swojej oferty edukacyjnej. Uczelnia jest częścią społeczności łódzkiej, dlatego będziemy promować też region i miasto" – podkreślił kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich przy UŁ prof. Dominik Mierzejewski.

Pobyt w Polsce ma zachęcić chińskich studentów do uczestnictwa w jednym z rocznych programów wymiany akademickiej na UŁ. Obecnie na różnych latach studiów – prowadzonych w jęz. angielskim - studiuje w Łodzi ok. 100 studentów z Chin.

W ramach wspólnego i obowiązkowego dla wszystkich panelu studenci z Chin będą próbować sił w nauce języka polskiego, poznają historię i kulturę Polski. Zaplanowano dla nich wycieczki do Żelazowej Woli i Warszawy; w Spale będą poznawać polską przyrodę, a w Łodzi – miasto przechodzące rewitalizację.

W drugiej części - edukacyjnej – młodzi Chińczycy wezmą udział w wybranych modułach kształcenia, organizowanych przez Wydziały: Biologii i Ochrony Środowiska, Ekonomiczno-Socjologiczny, Filologiczny, Matematyki i Informatyki oraz Zarządzania.

"Największe zainteresowanie budzi +biznes w Polsce+ – moduł przygotowywany przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, w którym studenci mogą poznać trochę realiów funkcjonowania naszych przedsiębiorstw i gospodarki. Pozostałe moduły to socjolingwistyka, ekohydrologia, matematyka i informatyka oraz komunikowanie efektywne przygotowywane przez Wydział Zarządzania" – wyjaśnił Mierzejewski.

UŁ od ponad 20 lat współpracuje z Chinami, także na polu badawczym. Jak zauważył Mierzejewski, badacze z łódzkiej uczelni swoje wizyty naukowe w tamtejszych placówkach, związane m.in. z realizacją projektów dla Narodowego Centrum Nauki, wykorzystują również do promocji letniej szkoły dla studentów.

"Rynek chiński – także edukacyjny – jest bardzo trudny i trzeba się na nim dużo nachodzić, by cokolwiek załatwić; pojawiają się wciąż nowe pomysły, które się zmieniają wraz ze zmianami coraz to nowych ekip rządzących Chinami" – dodał.

Tegoroczna szkoła letnia dla studentów z Chin uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.(PAP)

Źródło: PAP Nauka w Polsce